Jak działają sądy powszechne?
W kraju wymiar sprawiedliwości podzielono w taki sposób, żeby każdy otrzymał odrębne obowiązki i rozwiązywał nieprawidłowości o zupełnie innym profilu. Z tego względu wyodrębniono cztery podstawowe: powszechne, administracyjne, wojskowe oraz Sąd Najwyższy. Jakimi procesami trudnią się sądy powszechne? Jakie czynności muszą wypełniać?
Po pierwsze trzeba powiedzieć, że sądy powszechne weryfikowane są przez Prezydenta RP, który powołuje nowych sędziów oraz Ministra Sprawiedliwości, który analizuje raporty finansowe organizacji oraz planowane opłaty.
Według ustaleń prawnych rozchodzą się na trzy części: sądy rejonowe, które rozpatrują sprawy należące do mieszkańców jednej lub wielu gmin; sądy okręgowe, które przejmują problemy rejonowych i zwykle usytuowane są w dużych miastach; sądy apelacyjne, które biorą na siebie sprawy drugiej instancji.
Powszechne sądy próbują zamykać problemy z zakresu prawa karnego, cywilnego, opiekuńczego oraz prawa pracy. Oprócz tego przejmują zobowiązania, które nie leżą w kompetencjach pozostałych organów sądowniczych.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Czy coś zmieni się w urlopach ojcowskich?
Od wielu lat uważano, że opiekę nad noworodkiem przejmuje matka. Czasy ulegają zmianom i pracodawcy zaczęli doceniać funkcje taty we właściwym wychowaniu potomka. W związku z tym wdrożono urlop ojcowski.
Nowe prawo restrukturyzacyjne pomaga firmom wyjść na prostą
W Polsce dotychczas tylko 1,5 proc. wszystkich upadłości kończyło się zawarciem układu. Dzięki nowemu Prawu restrukturyzacyjnemu zaczyna się to zmieniać. W pierwszym kwartale tego roku sądy wydały 117 postanowień o upadłości
Leasing – na co zwrócić uwagę?
Korzyści z korzystania z leasingu jest wiele, o czym doskonale świadczy rosnąca liczba przedsiębiorców korzystającego z takiego rozwiązania. Należy jednak pamiętać, że w każdej branży zdarzają się nieuczciwi partnerzy. Dlatego
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!