Na czym polega postępowanie spadkowe?
Zgon kogoś bliskiego to zawsze ogromna tragedia i niezapomniane doświadczenie. Najczęściej osoby dorosłe, świadome swojego podeszłego wieku spisują testament. Powiadamiają w nim o podziale posiadanego majątku. Aczkolwiek zanim wszyscy przejdą do realizacji należy zorganizować postępowanie spadkowe. Na czym w rzeczywistości polega?
Przede wszystkim warto uważać na ustawowe terminy. Najpóźniej do 6 miesięcy od przeczytania testamentu należy wnieść oświadczenie i podjąć decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu ostatniej woli zmarłego. Opłata za całą procedurę przewyższać 50 zł.
W momencie akceptacji spadkobierca dostosowuje się do postanowień testamentu. Innymi słowy przejmuje wszystkie dobra. Wśród nich mogą być nieruchomości, kosztowne przedmioty, gotówka, ale także długi. Jeśli natomiast spadek nie zostanie przejęty, wówczas przekazane mienie spada na innych członków rodziny. Przeważnie są to potomkowie pełnoletni.
Oba zdarzenia mogą być prowadzone za pośrednictwem sądu lub notariusza. Podjęte kroki zależą od zainteresowanych spadkiem. Wystarczy przygotować wniosek i oczekiwać na rozwój postępowania.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Postępowanie spadkowe według nowych zasad. Zmiany dotyczą dziedziczenia po Polakach przebywających w UE
Przepisy spadkowe, które weszły w życie w tym tygodniu, dotyczą postępowań spadkowych po śmierci obywatela Polski, który na stałe lub przez dłuższy czas mieszkał w innym kraju UE. Jeśli w testamencie nie znajdzie się dokładny o zapis
Metody uzyskiwania spadków
Spadek przekazywany jest w wyniku potwierdzonych zapisów aktu notarialnego. Tego typu sprawami zajmuje się tym sąd, który powinien przyznać prawo do dziedziczenia majątku lub jego części zgodnie z przedłożonymi dokumentami.
Kiedy stosuje się tzw. zachowek?
Według przepisów testamentowych spadkobiercy muszą otrzymać przysługujące im wartości materialne lub pozostałe, wymienione w dokumencie. Bywają jednak sytuacje, kiedy zmarły wypisał ze spadku jednego z członków rodziny. Wtedy pokrzywdzony może
2 komentarze
maro
07 stycznia, 18:57becia
19 stycznia, 10:39