Czym jest obowiązek meldunkowy?

Czym jest obowiązek meldunkowy?

W zgodzie z obowiązującymi w kraju ustawami każdego obywatela RP dotyczy obowiązek meldunkowy. Powinien zostać spełniony i odpowiednio udokumentowany. Na czym dokładnie polega?

O obowiązku meldunkowym należy mówić w stosunku do zameldowania/wymeldowania stałego lub czasowego, zameldowania dziecka, poinformowania o zmianie stanu cywilnego lub zgonie członka rodziny.

Trzeba jeszcze wspomnieć, że pobyt stały to adres, pod którym znaleźć można obywatela. Inaczej mówiąc deklaracja, że jest to miejsce, w którym zamieszkuje. A pobyt czasowy, jak już nazwa wskazuje, to pozostawanie w innym mieście przez krótki czas. Jeśli więcej niż dwa miesiące, wówczas należy zmienić na pobyt stały.

Aby wykonać czynność zameldowania, wymeldowania lub spełnienia innego obowiązku meldunkowego trzeba przekazać podstawowe dane personalne, datę i miejsce narodzin, płeć, stan cywilny, PESEL oraz dane rodziców i małżonka.

Na podstawie ustaleń Unii Europejskiej za dwa lata obowiązek meldunkowy powinien zostać zniesiony. W związku z tym każdy będzie miał prawo zamieszkać w wybranym przez siebie miejscu bez przymusu wypełniania dodatkowych dokumentów zameldowania.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Czy rozmowa kwalifikacyjna jest stresująca?
Next Kiedy właściciel firmy powinien zainwestować w klimatyzację?

You might also like

Wiadomości 1Comments

Gwarancja czy rękojmia? Na co zwrócić uwagę przy zakupie oświetlenia LED przez Internet

Wielu nieuczciwych sprzedawców wykorzysta każdy pretekst, żeby nie wymienić produktu, ani nie zwrócić za niego pieniędzy, mimo że – zwłaszcza w świetle obowiązującej od pół roku nowej ustawy o prawach

Wiadomości 0 Comments

Jak powstaje wzór przemysłowy?

Każda firma, która wytwarza towary lub przygotowuje oryginalne wyroby dba o ich wyjątkowy i niepowtarzalny charakter. Ważna jest ochrona, aby konkurencja nie skorzystała z zamysłu rywali biznesowych. Czy wyrobienie wzoru

Wiadomości 0 Comments

Rekordowy wzrost zatrudnienia

Pierwsze półrocze tego roku było bardzo dobre dla rynku pracy. W drugim kwartale wzrost zatrudnienia wyniósł 2,9 proc., natomiast w skali całego półrocza – 2,7 proc. Zdecydowanym rekordzistą pod tym względem są

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply