Jakie obowiązki musi wykonać interwenient?

Jakie obowiązki musi wykonać interwenient?

Interwenient to osoba, która bierze udział w procesie cywilnym. Zwykle powodem przystąpienia do sprawy jest uzyskanie wyznaczonego celu. Zgodnie z polskimi przepisami interwencja przyjmuje dwie formy. Jaki podział wykorzystywany jest najczęściej? Czy uczestnictwo interwenta ma wpływ na przebieg całej sprawy?

Na wstępie trzeba wyjaśnić, że najczęściej spotkać się można z interwencją główną i uboczną. Pierwsza z nich dotyczy sytuacji, kiedy interwenient wtrąca się w sprawę osób trzecich, gdyż chce odzyskać swoje dobra lub przedmioty. Według ustawy interweniować można aż do zamknięcia działań pierwszej instancji.

Druga natomiast zachodzi w przypadku, kiedy interwenient z powodów prawnych próbuje rozwiązać całą sprawę na korzyść wybranej strony i za każdym razem działa w jej obronie. Sporadycznie zastępuje stronę przed sądem.

Z pewnością każda ze stron może złożyć wniosek o wyłączenie interwenienta wraz z uzasadnieniem. Jednak prośba powinna zostać przedstawiona maksymalnie na 24 godziny przed otwarciem planowanej rozprawy.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Plusy i minusy zarządzania spółką z o.o.
Next Czy rozmowa kwalifikacyjna jest stresująca?

You might also like

Wiadomości 0 Comments

Wszystko o zasiłkach dla osób bez pracy

Jednym z podstawowych obowiązków państwa jest zapewnienie jego obywatelom zatrudnienia i godnego wynagrodzenia za wykonywaną pracę. Jednak w dobie kryzysu coraz trudniej o uczciwego pracodawcę i stanowisko zgodne z wykształceniem.

Wiadomości 3 komentarze

O czym mówi ustawa antymonopolowa?

Podstawą właściwego funkcjonowania gospodarki jest zagwarantowanie właścicielom prawa do zdrowej konkurencji, a klientom dostępu do wybranych towarów i usług. Bywają natomiast sytuacje, gdy duże firmy degradują mniejsze, usuwają rywali, górują

Wiadomości 0 Comments

Co znajduje się w akcie notarialnym?

Notariusz bierze na siebie wiele zadań zawodowych, które muszą być przeprowadzane wedle odpowiednich przepisów. Wśród nich wskazać warto pisanie aktu notarialnego. Wbrew pozorom nie jest to wcale prosta czynność i

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply