Kiedy stosuje się umowę uaktywniająca?

Kiedy stosuje się umowę uaktywniająca?

Od 2 lat możliwe jest w kraju zawarcie umowy uaktywniającej. Realizowana jest między rodzicami a nianią, która deklaruje się do pomocy i wychowania niepełnoletniego dziecka na czas określony. Na jakich warunkach działa umowa? Czy można ją podpisać? Jakie efekty podatkowe niesie ze sobą?

Przede wszystkim należy wyjaśnić, że na podstawie umowy niania może czuwać nad dzieckiem, które ukończyło 20. tydzień życia. Czas opieki powinien zakończyć się w momencie, kiedy dziecko ukończy trzy lata lub cztery, jeśli opiekunowie przedstawią kłopoty ze zdobyciem miejsca w przedszkolu.

Zazwyczaj umowę uaktywniającą przygotowuje się na piśmie, z uwzględnieniem podstawowych danych osobowych i zasad prowadzenia współpracy. Chodzi głównie o strony umowy, czas ważności, podstawowe obowiązki niani, pensje oraz procedurę negocjowania wstępnych warunków.

Zgodnie z przepisami wszystkie składki od wynagrodzenia niani refunduje Zakład Ubezpieczeń Społecznym pod warunkiem, że przyznawana suma nie przewyższa minimalnej płacy. W pozostałych przypadkach opodatkowanie spada na rodziców.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Jakie mandaty za zagłuszanie ciszy nocnej?
Next Kto musi odprowadzać podatki akcyzowe?

You might also like

Ile wolnych od pracy dni w 2014?

W zgodzie z ustaleniami każdego roku ogłasza się dni ustawowo wolne od obowiązków służbowych. Ze względu na to, że obecny rok kończy się już wkrótce warto sprawdzić, jak układa się

Po co organizuje się spotkania biznesowe?

Każda szanująca się korporacja, która przyjmuje wielu podwładnych musi zwoływać systematyczne spotkania biznesowe. Są niezbędne do właściwego funkcjonowania korporacji, usuwania błędów i ograniczania kłopotów. Jakie kwestie rozstrzyga się na zebraniach?

O czym pamiętać przed podjęciem pracy poza Polską?

Wielu Polaków decyduje się na poszukiwanie pracy za granicą. Przede wszystkim nie widzą perspektyw dla siebie i odpowiedniej ścieżki kariery. Najbardziej przyciągają ich pieniądze i chęć szybkiego awansu oraz luksusowego

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply