Czego dotyczą spory zbiorowe?

Rozbudowane firmy lub duże przedsiębiorstwa zatrudniają setki pracowników. Praktycznie zawsze pracodawca porozumiewa się z kadrą za pośrednictwem rady pracowniczej, która organizowana jest na podstawie wniosku zatrudnionych. Wielokrotnie nie da się zawiązać porozumienia, dlatego uruchamiane są spory zbiorowe. Kiedy powstają i jak dochodzi do rozpoczęcia wszystkich procedur?

Na początek warto powiedzieć, że spór zbiorowy może dotyczyć wielu spraw. Zwykle jednak przyczyną nieporozumień jest wysokość wynagrodzenia, sposób wypłacania środków, za mało świadczeń socjalnych lub trudne warunki przy stanowiskach pracy.

Niejednokrotnie przyczyną kłopotów jest odmienne zdanie pracowników oraz przełożonego na wybrany temat. Mimo rozmów, prób zawarcia porozumienia nie można ogłosić kompromisu. Wówczas rada pracowników ustanawia spór na piśmie i pamięta o wskazaniu żądań, odniesieniu się do ustawy, ale również powiadomieniu w czyim interesie działa.

Na koniec trzeba dodać, że spory pracownicze muszą dotyczyć znaczącej części zatrudnionych. Nie mogą naświetlać pojedynczych przypadków niezadowolenia lub indywidualnych wniosków. Celem sporu pracowniczego jest uzyskanie kompromisu na zasadach przystępnych dla obu stron.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Czy warto korzystać z zakupów grupowych?
Next Jak powinna wyglądać zbiórka publiczna?

You might also like

Na czym polega zwolnienie monitorowane?

Każdy pracodawca chce odnosić sukcesy biznesowe oraz przyjmować wykwalifikowanych i rzetelnych pracowników. Niestety problemy gospodarcze na świecie sprawiają, że trudno o stabilizację. Czasami rozwiązaniem jest wręczenie zwolnień monitorowanych. Na czym

Handel obwoźny a podatki

Obecnie ogromną popularnością cieszy się handel obwoźny, czyli mobilna sprzedaż produktów i usług. Zazwyczaj to sprzedawca przyjeżdża do zainteresowanego klienta lub puka do drzwi wszystkich lokatorów osiedla, aby przedstawić swoją

Czy pracownik może przesunąć urlop wypoczynkowy?

Pracownik ma możliwość ubiegania się o przesunięcie urlopu na inny termin wystosowując właściwie umotywowany wniosek do pracodawcy. Uzasadnienie przyczyn przesunięcia urlopu wypoczynkowego musi być oparte we wniosku o istotne powody.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply