Kto powinien dostać świadectwo pracy?

Kto powinien dostać świadectwo pracy?

Każdy podwładny, który odchodzi z pracy musi uzyskać świadectwo pracy. Nie jest brane pod uwagę, co było przyczyną zamknięcia współpracy oraz na jakich prawach funkcjonował w firmie. Kiedy świadectwo pracy musi zostać przekazane? Co znajduje się w takim dokumencie?

Zgodnie z prawem obowiązkiem każdego kierownika jest przygotowanie świadectwa pracy. Jednak zmuszeni są do tego głównie przedsiębiorcy, którzy proponowali zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. W innych sytuacjach wydanie dokumentu nie jest konieczne, ale wskazane i mile widziane.

Każde świadectwo pracy musi obejmować kilka ważnych wiadomości na temat zatrudnionego oraz szefa. Po pierwsze dane personalne, zajmowane stanowisko, charakterystykę wypełnianych zadań, pełną historię awansów, przyczyny rozwiązania współpracy, zbiór nagan i pochwał. Czasami dodaje się inne kwestie, które są istotne dla rozwoju zawodowego.

Jeśli przełożony nie dostarczy w terminie świadectwa pracy lub przedstawi dokument z błędami, wówczas obecny pracownik może oczekiwać odszkodowania za komplikacje i przeszkody w poszukiwaniu pracy.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Komu przysługuje urlop proporcjonalny?
Next Jakich zadań służbowych nie muszą wykonywać kobiety?

You might also like

Zasady działania stażu unijnego

Problemy ze zdobyciem stanowiska dotyczą większości młodych ludzi. Nawet dobre studia nie zapewniają atrakcyjnej i ciekawej pracy. Z pomocą przychodzą staże unijne. Czym się charakteryzują? Na jakich zasadach są przeprowadzane?

Jaki strój obowiązuje na spotkaniach biznesowych?

W każdym kraju obowiązuje inna, specyficzna moda. Niestety w godzinach pracy trzeba mieć dystans i ubierać się tak, jak wymogi oczekują. Jaki ubiór obowiązuje w Niemczech czy Polsce podczas spotkań

Czy umowa uaktywniająca jest potrzebna?

Od 2 lat możliwe jest w Polsce skorzystanie z umowy uaktywniającej. Podpisywana jest między prawnymi opiekunami a nianią, która deklaruje się do opieki i wychowania niepełnoletniego dziecka na czas określony.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply