Czy prawo konsumenckie chroni klientów?
Od dłuższego czasu wiadomo, że w wielu sklepach prawa konsumentów są nieustannie łamane. Sprzedawcy wprowadzają w błąd, przedstawiają wewnętrzne przepisy, nie respektują odgórnych ustaw europejskich. Jakie zmiany nastąpią jeszcze w tym roku?
Wzrost popularności internetu spowodował, że większość osób poszukuje interesujących i atrakcyjnych propozycji w sieci. Kupują produkty, które mogli zobaczyć tylko na zdjęciach, więc często okazują się błędem. W związku z tym wydłużono termin zwrotu niechcianego produktu z dziesięciu do czternastu dni.
Oprócz tego obowiązkiem każdego sprzedawcy będzie przygotowanie profesjonalnego i rzetelnego opisu dla posiadanego asortymentu. Powinien zawierać wszystkie informacje, dane techniczne oraz rzeczywiste i dobre jakościowo zdjęcia. Ograniczy to występujące konflikty i sprzedaż tandetnych produktów.
Przyczyną zmian są liczne skargi przysyłane z całej Unii Europejskiej, w których klienci wyrażają swoje niezadowolenie z przeprowadzonych transakcji, chcą zmiany przepisów i wdrożenia surowych kar dla oszustów.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Po co komu rzecznik konsumenta?
W polskim prawie za konsumenta uważa się osobę, która nabywa towary lub usługi. Ma ona określone prawa i obowiązki. Pieczę nad respektowaniem i pogwałcaniem podstawowych wytycznych trzyma rzecznik konsumenta. Po
Jak postępować z towarem po upływie gwarancji?
Często zakupione towary objęte są gwarancją. Jej długość zależy od indywidualnych cech produktu oraz ustaleń producenta. Dodatkowo gwarancja jest podstawą reklamacji. Często jednak rzeczy psują się już po jej wygaśnięciu?
W jaki sposób zastrzega się kartę płatniczą?
Każdy posiadacz karty płatniczej powinien trzymać ją w bezpiecznych warunkach, niedostępnych dla osób trzecich. Jeśli jednak stwierdzi, że nie jest w stanie jej znaleźć, wtedy niezwłocznie powinien o zdarzeniu powiadomić
3 komentarze
oleka
11 sierpnia, 14:59kal
17 grudnia, 20:45peter
19 grudnia, 15:05