Jak uzyskać zasiłek pielęgnacyjny?

Jak uzyskać zasiłek pielęgnacyjny?

Obecnie istnieje całe mnóstwo zasiłków i świadczeń, które przydzielane są obywatelom po złożeniu właściwego formularza. Typ i wielkość uzależnione są od aktualnych problemów i sytuacji życiowej. Praktycznie każdy wypłacany jest po złożeniu dokumentacji lub po przeanalizowaniu sprawy przez urzędników państwowych. Wśród nich jest zasiłek pielęgnacyjny. Czym się wyróżnia? Kto może się o niego ubiegać?

Przede wszystkim warto wyjaśnić, że zasiłek pielęgnacyjny przysługuje osobom, które mają problemy z codzienną egzystencją i potrzebują wsparcia w wykonywaniu podstawowych czynności życiowych (np. higiena osobista, posiłki, porządki).

Aby uzyskać zasiłek zainteresowany musi posiadać niepełnosprawne dziecko lub ukończyć 75 lat. Dodatkowo powinien dostarczyć orzeczenie o niepełnosprawności oraz całą dokumentację medyczną. Świadczenie przyznawane jest limitu czasowego, chyba że wskazany przypadek wymusza inne zachowanie.

Reasumując, aby uzyskać zasiłek pielęgnacyjny trzeba udowodnić dysfunkcje psychoruchowe lub posiadać zaświadczenie o niepełnosprawności. Wcześniej jednak koniecznie napisać i przekazać odpowiedni wniosek, który zostanie przeanalizowany, a rezultat udostępniony zainteresowanemu.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Kto ma prawo do renty szkoleniowej?
Next W jakim celu powołano komisję penitencjarną?

You might also like

Zasiłki 1Comments

Wszystko o zasiłku celowym

Na terenie Polski system pomocy społecznej jest świetnie rozwinięto. Rząd oferuje całe mnóstwo zasiłków oraz wsparcie materialne dla potrzebujących. Wśród wielu dostępnych znajduje się także zasiłek celowy. Kto ma prawo

Zasiłki 0 Comments

Wszystko o zasiłkach unijnych

Przepisy unijne normują prawo do świadczeń na wypadek chorób i macierzyństwa we wszystkich krajach europejskich. Ustawy te są istotne dla osób zarobkujących poza krajem zameldowania. W sytuacji podlegania prawom ubezpieczenia

Zasiłki 0 Comments

Jak ubiegać się o świadczenie wyrównawcze?

Celem wypłacania zasiłku wyrównawczego jest, jak sama nazwa wskazuje, wyrównanie wynagrodzenia, które zostało zmniejszone w związku z kłopotami zdrowotnymi. Należy jednak wskazać sytuacje, w których świadczenie nie powinno zostać wypłacone.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply