W jakim celu ustanawia się wzór przemysłowy?

W jakim celu ustanawia się wzór przemysłowy?

Każda firma, która wytwarza towary lub produkuje oryginalne produkty troszczy się o ich niepowtarzalny charakter. Ważne jest bezpieczeństwo, żeby konkurencja nie skorzystała z pomysłu rywali biznesowych. Czy wybór wzoru przemysłowego skutecznie zabezpieczy poważną firmę?

Na wstępie warto wyjaśnić, że wzór przemysłowy nadawany jest, kiedy przedsiębiorstwo posiada towary, które w całości wykonano w ramach własnych planów i wizji (kolorystyka, kształt, wykończenie oraz materiał).

Wzór przemysłowy nadaje Urząd Patentowy RP, który na prośbę przedsiębiorstwa w ciągu 3 miesięcy wystawia odpowiednie pismo potwierdzające prawa do towaru. Okres zabezpieczenia może trwać wiele lat, jednak zazwyczaj do 20 lat.

Należy pamiętać, że wzór przemysłowy można stosować w odniesieniu do każdego przedmiotu (od zabawek, po chemię i produkty spożywcze). Jednak, aby otrzymać stałą ochronę, należy wykazać indywidualny charakter przedmiotu oraz twórcze akcenty charakterystyczne dla wskazanego wytworu.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Jak wyrobić elektroniczny podpis?
Next Wszystko o postępowaniu pojednawczym

You might also like

Pomoc prawna 0 Comments

Wszystko o rozprawie oddzielnej

W zgodzie z przepisami sprawa karna prowadzona między firmami odbywa się w tym samym postępowaniu. Bywają jednak przypadki, w których sąd decyduje o rozłączeniu spraw i wtedy ogłasza rozprawy oddzielne.

Pomoc prawna 0 Comments

Kto przejmuje akcje w warunkowym podwyższeniu kapitału spółki?

W statucie spółki akcyjnej można znajdować się zapis dotyczący warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego. Prawo do objęcia akcji przysługuje konkretnym osobom, które muszą wykonać je na zasadach zamieszczonych w uchwale i

Pomoc prawna 0 Comments

Jak nagradzać twórcę utworu?

Każdy pracownik, który w ramach swoich obowiązków służbowych sporządza projekty, ma prawo do 20% zysków związanych z każdym zleceniem. Zupełnie inaczej przepisy traktują twórców i autorów. Czy mają więcej praw?

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply