Jak wygląda praca referendarza sądowego?
Od wielu lat funkcjonuje w Polsce stanowisko referendarza sądowego. W zgodzie z prawem posiada kompetencje podobne do tych, które wykorzystuje sąd. Warto jednak wiedzieć, że może je wykorzystać tylko w konkretnych przypadkach. Jakie obowiązki wykonuje referendarz? Kto może zabiegać o taką pracę?
Na wstępie trzeba powiedzieć, że referendarz sądowy trudni się głównie wydawaniem postanowień, zarządzeń, nakazów, upomnień, podejmuje procedury w różnych sprawach oraz określa aktualność orzeczeń. Poza tym przejmuje wszystkie kwestie związane z naliczaniem opłat procesowych, ustanawia upoważnionych do zapłaty, uchyla od płatności oraz nadaje klauzule wykonalności.
Jeśli opisane wyżej obowiązki będą przeprowadzone błędnie lub niezgodnie z prawem, wtedy referendarz może zostać oskarżony i postawiony przed sądem dyscyplinarnym. Wśród kar trzeba wskazać upomnienie, ostrzeżenie oraz usunięcie z pracy.
Oczywiście, żeby zostać referendarzem sądowym trzeba spełnić kilka najważniejszych warunków. W pierwszej kolejności mieć powyżej 24 lat, obywatelstwo polskie, wzorową postawę obywatelską, dyplom uczelni prawniczej oraz aplikację ogólną lub zaliczony egzamin sędziowski.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Które dokumenty potwierdzą zyski spółki?
Spółki kapitałowe (czyli także spółka z o.o.) są objęte opodatkowaniem dochodowym CIT. W związku z tym wszystkie zyski i straty powinny być rzetelnie księgowane, a koszty uzyskania przychodu właściwie dokumentowane.
Wszystko o rozprawie oddzielnej
W zgodzie z przepisami sprawa karna prowadzona między firmami odbywa się w tym samym postępowaniu. Bywają jednak przypadki, w których sąd decyduje o rozłączeniu spraw i wtedy ogłasza rozprawy oddzielne.
Trudne tłumaczenia prawne, jak zadbać o ich jakość?
Żadne tłumaczenie, a w szczególności tłumaczenie specjalistyczne nie powinno polegać na dosłownym przekładzie słów. Poszczególne branże mają swój specyficzny język, którego znajomość jest nieodzownym elementem przygotowania do pracy tłumacza. Tłumaczenia
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!