Kto sporządza pisma informacyjne?

Kto sporządza pisma informacyjne?

Duża cześć firm prywatnych oraz instytucji administracji publicznej stosuje tzw. pisma informacyjne. Dotrzeć mają do petentów i przekazywać istotne dane. Aczkolwiek nie każdy zatrudniony lub urzędnik umie odpowiednio sporządzić taki dokument. Jak ma wyglądać? O czym pamiętać podczas generowania dokumenty informacyjnego?

Forma pisma informacyjnego, styl, interpunkcja oraz sposób przygotowania dokumentu administracyjnego mówią o profesjonalizmie, doświadczeniu, pozyskanych umiejętnościach oraz rzetelności i sumienności.

Wzorowo wykonane pismo musi zawierać kilka najważniejszych części. W pierwszej kolejności datę i miejscowość w prawym górnym roku, adres nadawcy w lewym górnym roku, niżej po prawej odbiorcę oraz treść właściwą. Pod tekstem (po prawej stronie) czytelny podpis.

Dodatkowo warto pamiętać o odpowiednich sformułowaniach, charakterystycznych dla pism urzędowych. Niewskazane jest korzystanie ze stylu potocznego, krótkich zdań, nieznanych powszechnie zwrotów. Dokument powinien być jasny i klarownie przekazywać podstawowe informacje.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Jak sformułować oświadczenie majątkowe?
Next Gdzie wnioskować o paszport dla dziecka?

You might also like

Praca 0 Comments

BHP w pracy magazyniera

Praca z ciężkimi urządzeniami, często w zmiennych warunkach temperaturowych i hałasie – to m.in. sprawia, że zawód magazyniera do łatwych i przyjemnych nie należy. W trakcie wykonywania swoich obowiązków trzeba

Zatory finansowe – jak sobie z nimi radzić?

W związku z załamaniem gospodarczym część małych i średnich przedsiębiorstw boryka się z zatorami płatniczymi. Kłopoty finansowe dotknęły także duże i nowoczesne korporacje. Czym charakteryzują się zatory finansowe? Jak właściciele

Czego dotyczy zasada uprzywilejowania przy zatrudnieniu?

Kodeks pracy jest aktem regulującym prawa i obowiązki pracownika, zatem przepisy w nim zamieszczone są normami bezwzględnie obowiązującymi. Znaczy to, że nie dopuszczają one żadnych wyjątków na niekorzyść osoby uprzywilejowanej.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply