Jakie obowiązki stoją przed radą pracowniczą?

Jakie obowiązki stoją przed radą pracowniczą?

W każdej firma, która zatrudnia wielu podwładnych, należy zorganizować radę pracowniczą. Zajmować się będzie sprawami kadrowymi, przekazem informacji oraz kwestami spornymi. Jak kompletuje się radę pracowników? Kto ma prawo zostać członkiem?

Rada pracownicza może zostać utworzona przez prezesa, który posiada pokaźną kadrę (minimum 50 osób). Żeby jednak do tego doszło co najmniej 10% zatrudnionych musi wnieś wniosek o wdrożenie takiej czynności.

W radzie pracowników może znajdować się ograniczona ilość członków. Wszystko uzależnione jest od rozpiętości firmy, jednak zwykle trzech, pięciu lub siedmiu (zawsze liczba nieparzysta). O stanowisko może starać się każdy podwładny, które chciałby dbać o interesy współpracowników i konsultować je z przełożonym komisji (czyli pracodawcą).

Podstawowym zadaniem rady pracowniczej jest pośrednictwo w kontaktach na linii pracodawca-podwładny, przekazywanie informacji o stanie finansowym firmy, próby wyeliminowania ewentualnych waśni lub sporów, dyskusje dotyczące wielkości wynagrodzenia, urlopów, nagan, wypowiedzeń i innych aktualnych spraw.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Kiedy można mówić o sporze zbiorowym?
Next Co mobilizuje pracowników do działania?

You might also like

Rekrutacja na portalach społecznościowych

Firma rekrutacyjna Adecco przeprowadziła badania dotyczące użyteczności portali społecznościowych w procesach rekrutacji pracowników. W badaniu wzięło udział ponad 600 rekruterów z Europy Środkowo-Wschodniej i Rosji, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

Jakie zadania musi wykonywać urzędnik?

Duża część osób, przede wszystkim absolwentów szkół wyższych, woli pracę umysłową. Wyobrażają sobie obowiązki biurowe, porządkowanie dokumentów, realizowanie formalności oraz przyjmowanie klientów. Jak w rzeczywistości wygląda stanowisko urzędnicze? Czy warto

Zmiany w prawie korzystne dla kobiet

W ostatnim czasie Unia Europejska zwróciła uwagę na sytuację kobiet w większych przedsiębiorstwach. Okazało się bowiem, że głownie mężczyźni zasiadają na kierowniczych stanowiskach, a udział kobiet nie przewyższa 10%. Komisja

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply