Kiedy można mówić o sporze zbiorowym?

Nie zawsze kontakty przełożonymi z podwładnymi są dobrze. Zdarzają się sytuacje, kiedy dochodzi do niechcianych kłótni, różnicy zdań i problemów w wykonywaniu powinności zawodowych. W takim przypadku można mówić o sporze zbiorowym. Czym się wyróżnia? Kiedy następuje?

Zwykle spór zbiorowy, jak sama nazwa podpowiada, dzieje się, gdy pracodawca wprowadza swoje założenia i nie konsultuje ich z podwładnymi. Później okazuje się, że kadra nie jest zadowolona z podjętych zmian i wprost o tym informuje.

Nieprawidłowości dotyczą przede wszystkim wysokości wynagrodzenia, metody wypłacania środków, terminów przekazywania płatności, warunków socjalnych, wolnego, ubezpieczeń i pozostałych spraw związanych z pogwałceniem dobrych interesów pracowników.

Jeśli w terminie trzech dni przełożony nie ustosunkuje się do żądań zatrudnionych można mówić o sporze zbiorowym. W takiej sytuacji podwładni zwykle formują związki zawodowe i w grupie próbują ubiegać się o swoje prawa.

Zadaniem właściciela firmy jest ocena żądań, prognoza na przyszłość, próba rozwikłania sporu, zgoda na oferowane warunki lub ucieczka od kolejnych decyzji.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Czym charakteryzuje się stanowisko menadżera projektu?
Next Jakie obowiązki stoją przed radą pracowniczą?

You might also like

„Rynek Pracy Specjalistów w III kwartale 2014”

W III kwartale 2014 roku w serwisie Pracuj.pl opublikowano 99 128 ofert pracy. Mimo niektórych rynkowych danych kwestionujących ożywienie gospodarcze, liczba ofert pracy w serwisie Pracuj.pl wzrasta z kwartału na

Jak rozpoznać wypalenie zawodowe?

Duża część stanowisk pracy powoduje, że zatrudniony jest przemęczony, zestresowany i ciągle nerwowy. Narastająca presja, poczucie odpowiedzialności za niepowodzenia i nagany wywołują depresję i załamanie. To początek wypalenia zawodowego. Jak

Praca 0 Comments

Ile godzin mogą pracować osoby niepełnosprawne?

W Kodeksie Pracy sformułowane są regulacje dotyczące czasu pracy pracowników niepełnosprawnych. Dzięki temu mogą oni funkcjonować na rynku pracy. Zgodnie z przepisami czas pracy osób niepełnosprawnych nie może przekroczyć 8

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply