Wszystko o zwolnieniu dyscyplinarnym

Wszystko o zwolnieniu dyscyplinarnym

Nie zawsze współpraca na linii pracodawca-pracownik układa się dobrze. Bywają sytuacje, kiedy relacje nie są poprawne, a zatrudniony nie przedstawia zainteresowania obowiązkami. W jaki sposób przeprowadzić zwolnienie dyscyplinarne? Kiedy powinno zostać zastosowane?

O zwolnieniu dyscyplinarnym zatrudnionego trzeba mówić w ramach zdarzeń wyjątkowych i zupełnie nadzwyczajnych, kiedy wcześniejsze uwagi i nagany nie dały rezultatu. Wówczas nie trzeba stosować okresu wypowiedzenia, ponieważ podwładny złamał wszystkie funkcjonujące zasady.

Pracownik zostanie zwolniony bezzwłocznie, jeśli powstała podstawa do zastosowania takiego kroku. Przede wszystkim w sytuacji, gdy doszło do pogwałcenia warunków umownych, np. pozostawienie miejsca pracy, poważne niedopełnienie powinności, systematyczne błędy lub świadome uszkodzenie mienia przedsiębiorstwa.

Od czasu do czasu zwolnienie dyscyplinarne zachodzi w sytuacji, kiedy pracodawca wskazał kilka nieścisłości, które spowodowały zakończenie współpracy. Oczywiście informacja o okolicznościach rozwiązania umowy może zostać zamieszczona w świadectwie pracy jako wskazówka dla przyszłych pracodawców.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Na jakich zasadach oddawać 1% podatku?
Next Co zapewnia pracodawca w okresie zimowym?

You might also like

Praca 1Comments

Kiedy można odwołać lub przerwać urlop pracownika?

Na podstawie art. 152 Kodeksu Pracy każdy pracownik pracujący na podstawie umowy o pracę ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Ściślej mówiąc ma prawo do płatnego i corocznego wypoczynku. Mimo to,

Czy spółka cywilna może być pracodawcą?

Na mocy Kodeksu Pracy za pracodawcę uznaje się jednostkę organizacyjną oraz osobę fizyczną, która w oparciu o umowy o prace daje etaty pracobiorcom. W związku z tym spółka cywilna może

Czy praca tymczasowa ma swoje zalety?

Dość często osoba, która zaczyna swoją drogę zawodową poszukuje stałego i pewnego zatrudnienia oraz satysfakcjonujących zarobków. Okazuje się jednak, że nie każdy pracownik marzy o długotrwałej umowie i wieloletniej współpracy.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply