Jak wygląda okazanie?

Jak wygląda okazanie?

W czasie prawie każdego procesu korzysta się okazania. W dużej mierze chodzi o osoby lub przedmioty. Musi być wykonane sprawiedliwie, bez pozostawienia cienia wątpliwości. W jakim celu stosuje się okazanie? Jak wygląda cała procedura i kto ją wykonuje?

Na wstępie trzeba powiedzieć, że okazanie to jedna z form identyfikacji. Zazwyczaj chodzi o zbudowanie wizerunku podejrzanego, zgodność z rysopisem lub wypowiedziami świadków. Czasami przedmiotem postępowania są także rzeczy, na przykład z kradzieży lub przemytu.

Oczywiście każde okazanie powinno przebiegać zgodnie z ustalonymi procedurami. Przede wszystkim świadek musi najpierw złożyć obszerne wyjaśnienia, a dopiero później zapoznać się ze zdjęciem prawdopodobnego sprawcy. Oznacza to, że zeznania powinny pozostawać wolne od wskazówek, rad i sugestii.

Niejednokrotnie okazanie odbywa się błędnie. Zwykle wtedy, gdy świadek dostaje tylko fotografię, a nie może zobaczyć na żywo podejrzanego. Wtedy działania trzeba anulować, ale wszelkie przekazane fakty pomogą sędziemu jako materiał dodatkowy.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Kiedy wnosić reklamację na produkty spożywcze?
Next Jakie obowiązki należą do referendarza sądowego?

You might also like

Wiadomości 0 Comments

Jak zreformowano podatek akcyzowy?

Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami Polska zmuszona była wdrożyć zmiany w ustawie o podatku akcyzowym po wygaśnięciu okresu przejściowego. Dlatego też 1 listopada tego roku wprowadzono w życie nowe, zmienione przepisy.

Wiadomości 0 Comments

Zaostrzanie przepisów wpłynie na dalszy spadek konsumpcji papierosów

Mimo że w ubiegłym roku spożycie papierosów z banderolą wzrosło o 11,5 proc., to jednak w długiej perspektywie widać znaczący spadek konsumpcji wyrobów tytoniowych, a liczba palaczy w ciągu ostatniego ćwierćwiecza zmniejszyła się niemal o połowę.

Wiadomości 0 Comments

Konsorcjum częstą formą współpracy gospodarczej, ale ryzykowną

Umowa konsorcjum, czyli forma współpracy gospodarczej przy realizacji jednego celu, najczęściej zawierana jest w sytuacji startu podmiotów w przetargu publicznym. Członkowie konsorcjum są solidarnie odpowiedzialni wobec osób trzecich. Każdy z nich ponosi pełną

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply