Kiedy zwolnienie podwładnego jest możliwe?
W zgodzie z przepisami zwolnienie pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę może mieć miejsce tylko w konkretnych sytuacjach. Inaczej mówiąc nie zawsze przełożony może odsunąć podwładnego z pracy. Jak w związku z tym musi wyglądać zwolnienie pracownika od pracy? Kiedy nie może zostać zastosowane i dlaczego?
Na początek warto powiedzieć, że są zatrudnieni, których nie można zwolnić bez uzasadnienia. Chodzi przede wszystkim o przyszłe matki lub pozostające na urlopie macierzyńskim. Pod parasolem ochronnych są również znajdujący się na urlopie wychowawczym lub pozostające w wieku przedemerytalnym.
Jeśli żadne z powyższych nie zostanie wprowadzone pracodawca może wręczyć zatrudnionemu pisemne wypowiedzenie umowy wraz z obszernym i racjonalnym uzasadnieniem, które miało wpływ na ostateczną decyzję kierownika.
Oczywiście zgodnie z prawem każdy podwładny może w ciągu siedmiu dni od uzyskania pisma zwrócić się do sądu pracy z zażaleniem na motywację wypowiedzenia. Warto pamiętać, że jest to działanie według uznania i raczej sporadycznie wykorzystywane.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Jak wygląda praca lidera?
Najczęściej poważne firmy zatrudniają wielu podwładnych, którzy pracują we wskazanych działach i wykonują zróżnicowane zadania. Każda odrębna jednostka składa się z kilku podwładnych i przełożonego, który monitoruje i rozdziela obowiązki.
Charakterystyka urlopu przestojowego
Szalejący kryzys gospodarczy oraz ogromne kłopoty przedsiębiorców powodują, że trudno zatrzymać stabilność finansową. Nieustanne spóźnienia z wypłacanie wypłat czy zaniżone pensje to wynik zawirowań giełdowych. Wiele korporacji proponuje tzw. urlopy
Po co pracownicy łączą się w grupy?
Budowanie organizacji grupowych przez pracowników i właścicieli firm to legalne działanie określone w Kodeksie Pracy. Do tego typu aktywności zalicza się znane związki zawodowe. Przystąpienie do tego typu stowarzyszeń nie
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!