Kto może starać się o rentę szkoleniową?
O rencie szkoleniowej trzeba powiedzieć w stosunku do pracowników, którzy utracili możliwość pracy zawodowej, aczkolwiek po zmianie profesji nadal mogą pozostawać czynni zawodowo. Są jednak pewne warunki, które trzeba spełnić, żeby ubiegać się o świadczenie. Co zrobić, żeby otrzymać rentę szkoleniową?
Aby pozyskać prawo do renty szkoleniowej trzeba przedstawić niezdolność do uprawiania zawodu, posiadać uregulowaną sprawę składkową i nieskładkową oraz potwierdzić, kiedy nastąpił problem z kontynuowaniem pracy na zajmowanym wcześniej stanowisku.
O przydzieleniu zasiłku decyduje lekarz orzecznik, przyjęty przez ZUS, który bada pacjenta, ocenia stan zdrowia oraz prawdopodobieństwo zatrudnienia w innej branży. Dodatkowo brany jest pod uwagę wiek, ukończone szkoły, doświadczenie zawodowe, predyspozycje psychofizyczne i zakres niepełnosprawności.
Podsumowując można powiedzieć, że renta przysługuje wąskiej grupie pracowników, którzy mają nadzieję na dalszy rozwój zawodowy oraz przeszli pozytywnie weryfikację. Pieniądze pochodzą z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Czym będą internetowe zwolnienia lekarskie?
W imię postępu technologicznego lekarze i pracownicy chcą korzystać z mobilnych sposobów przekazywania informacji do pracodawców o zdrowotnym samopoczuciu. Dotyczy to przede wszystkim pomysłu elektronicznego kreowania i przesyłania e- zwolnień.
Dla kogo zasiłki wyrównawcze?
W Polsce funkcjonuje wiele świadczeń na rzecz obywateli. Każdy wydawany jest pod warunkiem spełnienia konkretnych warunków określonych w ustawie. Jak jest w przypadku zasiłku wyrównawczego? Komu się należy i jak
W jakich przypadkach należy się zasiłek wyrównawczy?
W grupie wielu świadczeń działających od dawna na terenie Polski wymienić należy również zasiłek wyrównawczy. Skierowany jest do podwładnych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Zanim jednak go uzyskają muszą
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!