Jak rozliczać koszty uzyskania przychodu?

Jak rozliczać koszty uzyskania przychodu?

W zgodzie z obowiązującym prawem każdy przedsiębiorca powinien notować i księgować koszty uzyskania przychodu. Jest to ustawowa czynność każdego właściciela firmy i musi być przestrzegana. Należy jednak najpierw wyjaśnić: kiedy można mówić o kosztach uzyskania przychodu? Jak go przeliczać?

Wedle przepisów za koszty uzyskania przychodu uważa się wydatki przekazane na potrzeby firmowe, które prowadzić mają do osiągnięcia zysków. Dodatkowo jest częścią podatku dochodowego, który opłacać muszą firmy oraz osoby prywatne.

Trudno wskazać listę wydatków, która określi koszty uzyskania przychodu. Aczkolwiek istnieje ogólna charakterystyka, dzięki której przedsiębiorca może kategoryzować wszystkie wydatki. Przede wszystkim chodzi o przyczynę wydania gotówki. Zwykle suma być przekazana na rozwój lub udoskonalenie firmy, a tym samym otrzymywanie przychodów.

Trzeba jednak wiedzieć, że nie wszystkie wydatki poniesione w związku z działalnością mogą być uważane za koszty uzyskania przychodu. W dużym stopniu dlatego, że nie zawsze istnieje związek między wydatkiem na wybrany cel a przychodem.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Leasing a obowiązek podatkowy
Next Czy można zmienić komornika?

You might also like

Jakich zadań służbowych nie muszą wykonywać kobiety?

Zgodnie z postanowieniami Rady Ministrów sprzed 18 lat istnieje cały katalog powinności, których nie powinny wykonywać kobiety. Jednocześnie usystematyzowano zbiór ograniczeń, o których musi pamiętać każdy przełożony. Jakich obowiązków nie

Jak wygląda praca lidera?

Najczęściej poważne firmy zatrudniają wielu podwładnych, którzy pracują we wskazanych działach i wykonują zróżnicowane zadania. Każda odrębna jednostka składa się z kilku podwładnych i przełożonego, który monitoruje i rozdziela obowiązki.

W jakim celu powołano Polską Klasyfikację Działalności?

Polska Klasyfikacja Działalności (PKD) powstała 3 lata temu na wyraźną prośbę Organizacji Narodów Zjednoczonych we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Posługuje się kodami do określania specyfiki przedsiębiorstwa. Po co powołano PKD?

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply