Kto powinien okazać czynny żal?

Kto powinien okazać czynny żal?

Zadaniem każdego podatnika w kraju jest wywiązywanie się z powinności podatkowych oraz przekazywanie konkretnych formularzy we wskazanym terminie. Zdarzają się jednak sytuacje, które utrudniają spełnienie zobowiązań ustawowych. Jak postępować, aby uniknąć mandatu za nieterminowe przekazanie dokumentów?

Jeśli podatnik nie wniósł obowiązkowych pism i deklaracji terminowo może ubiegać się o zmianę daty końcowej na oddanie dokumentów. Na takie rozwiązanie mogą zdecydować się osoby, które chcą zmiany o kilka dni. Dużo trudniej naprawić sytuację, gdy opóźnienie trwa kilka miesięcy.

Jedną z opcji dla nieświadomych podatników będzie okazanie czynnego żalu. To przede wszystkim przygotowanie pisma, w którym informuje się o powodach spóźnienia oraz okazuje żal i daje obietnicę, że sytuacja nie będzie miała miejsca w przyszłości.

Czynny żal nie będzie brany pod uwagę, gdy organ podatkowy sam wykryje nieprawidłowości. Dodatkowo o tej formie usprawiedliwienia może zapomnieć osoba, która prowadziła podatkową lub skarbową działalność przestępczą.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Czy trudno znaleźć posadę po wakacjach?
Next Jak tanio zareklamować swój biznes w sieci?

You might also like

Pomoc prawna 0 Comments

Kto może starać się o przywrócenie terminu?

Fiskus lub inne instytucje skarbowe wyznaczają niejednokrotnie terminy końcowe, które są efektem wprowadzonej ustawy. Przesuwają się w zależności od miesiąca lub indywidualnej sytuacji podatnika. Terminy ustalane są, aby zaznaczyć podatnikom

Pomoc prawna 0 Comments

Kto przejmuje akcje w warunkowym podwyższeniu kapitału spółki?

W statucie spółki akcyjnej można znajdować się zapis dotyczący warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego. Prawo do objęcia akcji przysługuje konkretnym osobom, które muszą wykonać je na zasadach zamieszczonych w uchwale i

Pomoc prawna 0 Comments

Wszystko o rozprawie oddzielnej

W zgodzie z przepisami sprawa karna prowadzona między firmami odbywa się w tym samym postępowaniu. Bywają jednak przypadki, w których sąd decyduje o rozłączeniu spraw i wtedy ogłasza rozprawy oddzielne.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply