Jakie formalności wypełnić, aby uruchomić fundację?
Aktualnie w Polsce działo całe mnóstwo fundacji, które chcą pomagać pokrzywdzonym. Każda z nich podejmuje odrębny temat, wyznacza sobie inne cele i buduje sprecyzowany program działania. Czy założenie fundacji od podstaw jest trudne? Jakie dokumenty wypełnić?
Po pierwsze rejestracja fundacji jest dość podobna do zakładania przedsiębiorstwa. Najważniejsze, aby została wpisana do KRS, a jednoczenie otrzyma osobowość prawną.
Poza tym założyciel musi pójść do notariusza, aby sformułować statut oraz potwierdzić go prawnie. Trzeba załączyć w nim dane dotyczące siedziby, majątku, przyczyn działania oraz zakresu planowanych czynności. Jeśli nie ma pieczęci notariusza dokument trzeba uważać za nieaktualny. Za skorzystanie z usługi należy przekazać odpowiednią opłatę.
Oczywiście bazą funkcjonowania jest wskazanie powodu, dla którego została otwarta fundacja. Plan działania może być rozbudowany (na przykład wspieranie dzieci) lub ograniczać się do sporadycznie występującego problemu (np. przemoc wobec dzieci przez osoby uzależnione od alkoholu). Z biegiem czasu fundacja jest w stanie delikatnie zmienić swój profil, jednak baza powinna zostać bez zmian.
Na koniec warto wspomnieć, że fundacja nie osiąga osobistych korzyści materialnych z prowadzenia swoich działań. W dużej mierze wspierana jest przez sponsorów, którzy wpłacają środki na pracę oraz pomoc fundacji.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
W jaki sposób zgromadzić środki na start?
Prawie każdy właściciel, który planuje otwarcie i rozwój swojej działalności gospodarczej boryka się z problemami finansowymi. Bardzo trudno pozyskać środki na start i zakupić potrzebne sprzęty oraz opłacić początkowe wydatki.
Czy strony społecznościowe mogą odebrać wymarzone stanowisko?
Powszechność portali społecznościowych nikogo w ostatnim czasie nie zaskakuje. Praktycznie każdy korzysta z tego rodzaju komunikacji. Działanie na portalu zależy od własnych potrzeb i zamiłowania. Jednak niewiele osób zdaje sobie
Przybywa pracowników tymczasowych. Wartość tego rynku w Polsce to ponad 5,5 mld zł
Globalny rynek pracy tymczasowej wzrósł w 2015 roku o 12 proc. i odpowiada za 70 proc. przychodów branży agencji zatrudnienia. Wciąż jednak pracownicy tymczasowi stanowią zaledwie 1,8 proc. ogółu zatrudnionych. W Polsce odsetek
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!