Jak uzyskać wynagrodzenie chorobowe?

Jak uzyskać wynagrodzenie chorobowe?

Wynagrodzenie chorobowe przyznawane jest w momencie, gdy zatrudniony przebywa na zwolnieniu lekarskim. Znaczy to, że nie może spełniać zadań służbowych oraz musi przebywać w domu. Kto powinien przekazywać należną pensję za czas choroby?

Należy zacząć od tego, że pracownik, który zatrudniony jest w ramach umowy o pracę ma prawo do różnych pakietów socjalnych. Głównie zasiłki w przypadku} urlopu wychowawczego, zdrowotnego, chorobowego czy rodzinnego.

W ramach zatrudnienia podwładny powinien otrzymywać wynagrodzenie chorobowe, ale nie jest w stanie spełniać swoich powinności z powodu problemów zdrowotnych lub choroby zakaźnej. Jednak niezdolność do pracy powinna trwać przynajmniej 33 dni, a sam podwładny dysponuje zwolnienie od lekarza. Jeśli wszystkie formalności będą spełnione otrzyma 80% podstawowego wynagrodzenia.

Podsumowując można stwierdzić, że przełożony zobowiązany jest do przyznania świadczenia chorobowego na rzecz podwładnego zatrudnionego na podstawie umowy o pracę.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Czy warto pracować w domu?
Next Kto może ubiegać się odprawę emerytalną?

You might also like

Zasiłki 0 Comments

Kto decyduje o zasiłku wyrównawczym?

Zasiłek wyrównawczy jest wypłacany przez pracownikom, którzy poddali się rehabilitacji zawodowej. Jest on wypłacany przez zakład pracy gdzie odbywa się rehabilitacja lub międzyzakładowy instytut rehabilitacji zawodowe. Wydatki na zasiłek wyrównawczy

Zasiłki 0 Comments

Czym będą internetowe zwolnienia lekarskie?

W imię postępu technologicznego lekarze i pracownicy chcą korzystać z mobilnych sposobów przekazywania informacji do pracodawców o zdrowotnym samopoczuciu. Dotyczy to przede wszystkim pomysłu elektronicznego kreowania i przesyłania e- zwolnień.

Zasiłki 0 Comments

Co z zasiłkiem chorobowym dla ciężarnej?

Okres ciąży to trudny czas, kiedy przyszła matka powinna lepiej o siebie dbać i nie przemęczać się w pracy. Bywają jednak okresy chorobowe i infekcje są codziennością. Kiedy zatrudniona może

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply