Jak uzyskać wynagrodzenie chorobowe?

Jak uzyskać wynagrodzenie chorobowe?

Wynagrodzenie chorobowe przyznawane jest w momencie, gdy zatrudniony przebywa na zwolnieniu lekarskim. Znaczy to, że nie może spełniać zadań służbowych oraz musi przebywać w domu. Kto powinien przekazywać należną pensję za czas choroby?

Należy zacząć od tego, że pracownik, który zatrudniony jest w ramach umowy o pracę ma prawo do różnych pakietów socjalnych. Głównie zasiłki w przypadku} urlopu wychowawczego, zdrowotnego, chorobowego czy rodzinnego.

W ramach zatrudnienia podwładny powinien otrzymywać wynagrodzenie chorobowe, ale nie jest w stanie spełniać swoich powinności z powodu problemów zdrowotnych lub choroby zakaźnej. Jednak niezdolność do pracy powinna trwać przynajmniej 33 dni, a sam podwładny dysponuje zwolnienie od lekarza. Jeśli wszystkie formalności będą spełnione otrzyma 80% podstawowego wynagrodzenia.

Podsumowując można stwierdzić, że przełożony zobowiązany jest do przyznania świadczenia chorobowego na rzecz podwładnego zatrudnionego na podstawie umowy o pracę.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Czy warto pracować w domu?
Next Kto może ubiegać się odprawę emerytalną?

You might also like

Zasiłki 0 Comments

Efektywne uzyskiwanie świadczeń rodzinnych

Przyznawanie wszelkich świadczeń rodzinnych następuje po uprzednim złożeniu wniosku przez zainteresowanego. Przez określenie świadczenia rodzinne rozumiemy: zasiłek, wszelkie dodatki do zasiłku, świadczenia opiekuńcze (zasiłek pielęgnacyjny oraz świadczenie pielęgnacyjne) oraz jednorazową

Zasiłki 0 Comments

Co z zasiłkiem chorobowym dla ciężarnej?

Okres ciąży to trudny czas, kiedy przyszła matka powinna lepiej o siebie dbać i nie przemęczać się w pracy. Bywają jednak okresy chorobowe i infekcje są codziennością. Kiedy zatrudniona może

Zasiłki 0 Comments

Kwoty zasiłku rehabilitacyjnego

Zasiłek rehabilitacyjny jest przyznawany w momencie, gdy pacjent po wypłatach z funduszu chorobowego, nadal wykazuje oznaki choroby i złego stanu zdrowia. Może być wypłacany na rzecz chorego do jednego roku.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply