Śmierć zatrudnionego a prawa pracownicze
Każdy zatrudniony posiada duży zbiór praw i obowiązków, które powinny być stosowane. Jednak w chwili śmierci tracą swoją ważność. Czy ktokolwiek powinien przejmować powinności zawodowe takiego podwładnego?
Okazuje się, że wedle przepisów prawa zatrudniony otaczany jest długa listą praw, które mają charakter osobisty. Zatem nie ma mowy o przejęciu obowiązków zawodowych przez kogoś innego, ponieważ jest to niezgodne z zapisem ustawowym.
Oczywiście w ramach prawa majątkowego najbliżsi mogą pobierać należne świadczenia i zasiłki. Deleguje się głównie domowników, którzy nabyli prawo do spadku, tzn. małżonka oraz dzieci, wnuki i rodzeństwo.
Od czasu do czasu zdarza się sytuacja, że zmarły nie posiadał bliskiej rodziny oraz dalekich krewnych. Wówczas wszystkie pozostawione dobra (majątek, renta rodzinna) są przyznawane zgodnie z postanowieniami kodeksu cywilnego.
Należy jednak wiedzieć, że przejęcie praw pracowniczych nie ma nic wspólnego z dziedziczeniem. Zatem jeśli zmarły pracownik napisał testament nie ma on odniesienia do procedur związanych z ostatnim miejscem pracy.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Komu należy się urlop ojcowski?
W ostatnich latach wiele dyskutuje się o odpowiedzialnym rodzicielstwie i podziale obowiązków między rodzicami. Dotychczas wiele zadań przejmowały matki, które zrzekały się rozwoju zawodowego na rzecz dzieci. Od dawna znane
Ile wynosi wynagrodzenie podczas postoju w pracy?
Gotowość do pracy to określenie służące do opisania sytuacji, gdzie pracownik był gotowy do robienia swoich obowiązków, jednakże z powodów pracodawcy ich nie wykonywał. Dodatkowo za taki okres należy się
Czy elektroniczne zwolnienia już obowiązują?
Wraz z rozpoczęciem 2014 roku w życie weszły tzw. elektroniczne zwolnienia. Innymi słowy komputerowe zaświadczenia lekarza, które zwalnia z pełnienia obowiązków służbowych. W jaki sposób będą funkcjonować? Przed wdrożeniem ulepszeń
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!