Jak ustrzec się przed mobbingiem?

Jak ustrzec się przed mobbingiem?

Nie w każdej firmie relacje na poziomie pracownik-przełożony są wzorowe. Bywa tak, że obie strony nie mogą się komunikować i poszukać drogi do kompromisu. Jednak nie należy zapominać, że w warunkach zawodowych najbardziej istotny jest szacunek i pełen profesjonalizm. Zachowania, które odstają od normy powinny być piętnowane i karane. Jak stwierdzić mobbing w swojej firmie? Kiedy winny jest pracodawca?

Według przepisów o mobbingu można mówić, gdy pracodawca w sposób jednoznaczny wyraża brak sympatii, pogardę oraz niezadowolenie z pracy podwładnego oraz czyni to cyklicznie i w sposób dosadny. Dodatkowo wskazuje błędy i potknięcia przy pozostałych współpracownikach oraz poniża, stosuje naciski, zastrasza, a w najgorszych przypadkach stosuje przemoc.

Jeśli pracownik dozna złego traktowania i rządów w pracy może zastosować dwa rozwiązania. Pierwsze z nich sugeruje pozwanie przełożonego z określeniem zadośćuczynienia za przeżyte krzywdy lub drugie, które proponuje złożenie wypowiedzenia z winy zatrudniającego.

Teoretycznie prawo zawsze jest po stronie podwładnego. Jednak nie każda ofiara ma tyle odwagi, aby zgłosić pozew lub domagać się swoich praw. Zwykle strach przed utratą posady skutecznie odstrasza.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Włoska emerytura – komu przysługuje?
Next Jakie wynagrodzenie dla grafika komputerowego?

You might also like

Czy można w trakcie pracy zmienić jej formę wykonywania?

Telepraca jest to odmiana wykonywania pracy, która może odbywać się poza miejscem pracy. Jest to również forma, wykorzystująca urządzenia komunikacji elektronicznej do sprawdzania wyników pracy zatrudnionego. Warunki wprowadzenia telepracy formułuje

Jak działają agencje zatrudnienia?

Wiele młodych ludzi deklaruje kłopoty ze znalezieniem stabilnej i dobrze płatnej pracy. Dlatego też jest dużo firm, które wspierają bezrobotnych w karierze zawodowej. Wśród nich są agencje zatrudnienia. Czym się

Śmierć zatrudnionego a prawa pracownicze

Każdy zatrudniony posiada duży zbiór praw i obowiązków, które powinny być stosowane. Jednak w chwili śmierci tracą swoją ważność. Czy ktokolwiek powinien przejmować powinności zawodowe takiego podwładnego? Okazuje się, że

1 Comment

  1. Anna
    12 sierpnia, 19:42 Reply
    Mobbing jest coraz bardziej popularny, to niestety smutne. Mam w rodzinie kilku uczniów/studentów i to co się od nich nasłucham, to za swoich czasów nie doświadczyłam. Wielu pracodawców pozwala sobie na zbyt wiele, a pseudo kierownicy to norma. Chyba najgorzej jest w wielkich sieciówkach.

Leave a Reply