Jak ubiegać się o świadczenie wyrównawcze?
Celem wypłacania zasiłku wyrównawczego jest, jak sama nazwa wskazuje, wyrównanie wynagrodzenia, które zostało zmniejszone w związku z kłopotami zdrowotnymi. Należy jednak wskazać sytuacje, w których świadczenie nie powinno zostać wypłacone. W jakich przypadkach zasiłek wyrównawczy nie może zostać przyznany?
Po pierwsze emeryt lub rencista (niezdolny do pracy) nie może ubiegać się o świadczenie wyrównawcze, ponieważ oprócz zatrudnienia posiada miesięczne przychody z tytułu emerytury. Identyczna zasada dotyczy pracowników, którzy cierpią na chorobę zawodową lub sprawują opiekę nad dzieckiem.
Oprócz tego podwładny odbierający zasiłek macierzyński lub nie przyszedł do pracy z niewyjaśnionych powodów również nie ma prawa do wnioskowania o zasiłek wyrównawczy.
Jednakże o zasiłek wyrównawczy może ubiegać się zatrudniony, który ucierpiał podczas wypadku na miejscu pracy, jednak całe zdarzenie nie powstało z winy podwładnego. Wtedy środki na pokrycie świadczenia płyną z funduszu wypadkowego, który musi posiadać każdy przedsiębiorca.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Kiedy pracownik otrzyma świadczenie rehabilitacyjne?
Podwładny w ramach umowy o pracę powinien mieć dostęp do podstawowych świadczeń socjalnych. Na liście jest między innymi zasiłek chorobowy, który przydzielany jest w przypadku kłopotów ze zdrowiem. Kiedy jednak
Renta dożywotnia – szansa dla seniorów
Na kwotę 6,5 miliona złotych opiewa suma dotychczas wypłaconych świadczeń w ramach tzw. renty dożywotniej, czyli umowy, przenoszącej prawo własności nieruchomości w zamian za wypłacane do końca życia, okresowe świadczenie.
Co z zasiłkiem chorobowym dla ciężarnej?
Okres ciąży to trudny czas, kiedy przyszła matka powinna lepiej o siebie dbać i nie przemęczać się w pracy. Bywają jednak okresy chorobowe i infekcje są codziennością. Kiedy zatrudniona może
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!