Przywileje kobiet w ciąży
Kobieta brzemienna otrzymuje szczególne prawa, a firma ma obowiązek zapewnić jej stosowne warunki zawarte w Kodeksie Pracy.
Najważniejszym ujęciem przywilejów jest zakaz zwolnienia kobiety w ciąży.
W sytuacji, kiedy umowa o pracę na czas określony zostałaby rozwiązana po upływie trzeciego miesiąca ciąży, pracodawca ma obowiązek przedłużyć ją do dnia porodu. Tak samo klaruje się sytuacja przy umowie o dzieło czy okresie próbnym przekraczającym jeden miesiąc.
Odstępstwem od tej zasady jest przypadek, kiedy porozumienie jest zawarta na czas zastępstwa pracownika.
Czas ciąży i urlopu macierzyńskiego to czas, gdy kobieta w ciąży może być zwolniona w jednej sytuacji – rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy. Jednakże zgodę na ten proceder musi wyrazić organizacja związkowa. Następnym wyjątkiem jest czas próbny nieprzekraczający jednego miesiąca. Wtedy bez żadnych komplikacji można kobietę zwolnić.
Informacja o upadłości czy likwidacja firmy może być również uzasadnionym powodem do zwolnienia.
W takim przypadku pracodawca zobowiązany jest, by uzgodnić datę rozwiązania umowy z zakładową organizacją związkową.
Godziny i czas pracy są także ograniczone. W nocy i godzinach nadliczbowych kobieta ciężarna nie ma prawa pracować, nawet jak sama wyrazi na to zgodę. Pracownica może pracować maksymalnie 8 godzin dziennie i nie można jej delegować poza miejsce zamieszkania.
Kolejnym zobowiązaniem pracodawcy jest udostępnić pracownicy zwolnień na czas kontroli lekarskich. Zastrzeżeniem zwolnienia w trakcie wykonywania pracy na czas zabiegów, jest wskazanie lekarza i brak możliwości wykonania ich poza godzinami pracy.
Kobiety brzemienne mają więcej praw, między innymi ze względu na wzrost niżu demograficznego.
Paula Honc
www.gazetaprawo.net
You might also like
Bezpieczeństwo w pracy – obowiązki pracodawcy
Ochrona zdrowia i życia jest bardzo ważną dziedziną w firmach zatrudniających pracowników, przez co przedsiębiorca posiada dodatkowe zadania. Ponadto jest zobowiązany do finansowania wszystkich kosztów utrzymania bezpieczeństwa w przedsiębiorstwie. Kodeks
Kiedy powinna być gotowa ocena pracownicza?
W renomowanych firmach i korporacjach organizuje się okresowe oceny pracownicze. Są one niezbędne, żeby wymienić powielane błędy, pochwalić za dokonania lub przedyskutować inne kwestie służbowe. Kiedy pracodawca powinien wykonać ocenę
Czy Instytucja Praw Przedsiębiorcy będzie się cieszyła zaufaniem?
Z dostępnych ankiet wynika, iż ponad 70% krajowych przedsiębiorstw chciałoby, aby w Polsce działał Rzecznik Praw Przedsiębiorców. Specjalista taki miałby rozwiązywać wątpliwości biznesmenów z państwem oraz oferować im swoją pomoc
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!