Jakie działania podjąć podczas wypadku w miejscu pracy?
W każdym miejscu pracy dochodzi do wypadków. Czasem zawini człowiek, czasem urządzenie. Prawo Pracy jasno określa obowiązki wszystkich zaangażowanych w sytuacji zaistnienia takiego incydentu.
Za wypadek w pracy określa się nagłe zdarzenie, którego konsekwencją jest uszkodzenie ciała, złamanie bądź śmierć pracownika. Mamy tu na myśli incydent podczas:
– wykonywania przez pracownika obowiązków scharakteryzowanych w porozumieniu o pracę,
– przebywania do dyspozycji pracodawcy i aktywności na jego dobro, nawet bez nakazu,
– przemieszczania się na trasie pomiędzy adresem zamieszkania podwładnego, a zakładem pracy.
Gdy wypadek będzie miał miejsce, pracodawca jest zobowiązany:
– usunąć stan zagrożenia kolejnym wypadkiem,
– udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym,
– scharakteryzować przyczynę zaistniałej sytuacji,
– wprowadzić działania mające na celu zabezpieczenie pracowników przed kolejnym tego rodzaju zdarzeniem.
W związku z przymusem zachowania dowodów zdarzenia, właściciel zakładu powinien uchronić miejsce wypadku przed działaniem osób niepowołanych i uniemożliwić zmianę położenia poszczególnych maszyn.
Ustalenie przyczyny incydentu jest bardzo ważne, zarówno dla ofiary w ramach jej odszkodowania i przedsiębiorcy w obszarze możliwości otrzymania zadośćuczynienia od firmy ubezpieczeniowej.
Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net
You might also like
Jak profesjonalnie przygotować biznesplan?
Biznesplan to pierwszy krok dla przedsiębiorców, którzy chcą otworzyć swoją działalność gospodarczą. Jest zbiorem planów, prognoz oraz mechanizmów, które zostaną zastosowane, gdy firma będzie prosperować. Jak profesjonalnie przygotować kreatywny i
Kiedy pracownik zwróci pracodawcy koszty odbytych szkoleń?
Każdy pracownik czynny zawodowo marzy, aby nieustannie podnosić swoje kwalifikacje, poszerzać umiejętności i ciągle się samorealizować. W związku z tym przedsiębiorstwa bardzo często udostępniają swojej kadrze szkolenia lub kursy doszkalające.
Kto nie ma prawa do nadgodzin?
Praca w godzinach nadliczbowych powinna być wykonywana, kiedy skłania do tego podbramkowa sytuacja firmy, np. zakończenie miesiąca, podsumowanie roku, oddanie istotnego zlecenia. Należy jednak wiedzieć, że pracodawca (jeśli nie posiada
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!