Praca na etat czy własna działalność gospodarcza?
Pracobiorcy niejednokrotnie zastanawiają się nad założeniem własnej działalności gospodarczej, by zakończyć prace na etacie. Każde postępowanie ma swoje zalety i wady.
Praca na bazie porozumienia jest z pewnością stabilniejsza od prowadzenia własnej aktywności biznesowej. Nie myślimy o utrzymaniu płynności finansowe i współpracy z organizacjami państwowymi. Przychodzimy na określony termin do pracy, wywiązujemy się z obowiązków i wracamy do rodziny. Dostajemy w każdym miesiącu zapłatę. Niestety mamy świadomość, iż nie działamy cały czas na własny majątek, a nasze dzieci nie dostaną po nas nic, oprócz ewentualnych oszczędności z tytułu uzyskiwanej zapłaty.
Zbudowanie własnej firmy to poważna decyzja. Po pierwsze powinniśmy mieć znaczny kapitał na start, zastanowić się nad branżą, w której planujemy działać oraz nad tym, czy możemy być aktywni zawodowo przez cały tydzień. Ponadto nigdy nie otrzymamy pewności zysku z prowadzonej aktywności dochodowej.
Bazowym czynnikiem w selekcji źródła przychodu jest oczywiście jego wysokość. Jeśli zarabiamy kwotę, która gwarantuje nam znaczny poziom życia, niechętnie będziemy marnować siły we własny biznes. Dochody z tytułu prowadzenia aktywności gospodarczej są obarczone mnóstwem odliczeń podatkowych. Bierzmy pod uwagę ten fakt przy analizie zysków i strat. Na podstawie porozumienia o pracę, pracownik uzyskuje wynagrodzenie na konto prywatne, a za odprowadzenie składek odpowiedzialny jest biznesmen lub zatrudniony przez niego pracownik.
Zakładając własną firmę mamy gwarancję, iż wszystkie nasze trudy będą miały odzwierciedlenie w posiadanym przez nas majątku. Często jednak taka aktywność zarobkowa jest nie rentowna, a lepiej pracować na etacie i nie mieć większych zobowiązań.
Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net
You might also like
Jakie stosunki powinny nas łączyć z szefem?
W zawodzie spotykamy ludzi o różnych cechach charakteru i osobowościach. Jedni z nich zaczynają być szybko naszymi przyjaciółmi, z innymi nie potrafimy się tak sprawnie porozumieć. W związku z budowaniem
Przywileje kobiet w ciąży
Kobieta brzemienna otrzymuje szczególne prawa, a firma ma obowiązek zapewnić jej stosowne warunki zawarte w Kodeksie Pracy. Najważniejszym ujęciem przywilejów jest zakaz zwolnienia kobiety w ciąży. W sytuacji, kiedy umowa
Pracodawcy poszukują studentów i osób tuż po studiach
Niskie bezrobocie sprawia, że przedsiębiorstwa coraz chętniej przyjmują do pracy osoby młode, studentów ostatnich lat oraz absolwentów tuż po szkołach, bez doświadczenia. W I kwartale liczba ofert staży i praktyk kierowanych do
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!