Ile środków można zgromadzić w ramach IKZE?
IKZE to Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. Przelewane środki na owy rachunek mogą zostać wybrane po uzyskaniu prawa do emerytury, nie wcześniej. Coroczne wpłaty kierowane na ten cel można odjąć od podatku przychodowego.
Ulgi podatkowe można stosować w każdym roku, w którym wysłaliśmy środki w celu oszczędności emerytalnych w ramach IKZE. Nie ma znaczenia tutaj metoda odliczeń podatkowych.
Jedną z większych wad tego typu oszczędności jest przymus zapłacenia podatku w momencie wybrania zgromadzonego kapitału. W rzeczywistości może okazać się, iż sumy odliczone we wcześniejszych latach są o wiele mniejsze o tych, które musimy odprowadzić. Ponadto wpłacać na fundusz IKZE można pieniądze nie większe niż 4 % naszej miesięcznej wypłaty.
Badania wskazują, że samo IKZE jest niewystarczające, jeśli chcemy w przyszłości otrzymywać wysoką emeryturę. Owe rozwiązanie jest kierowane do Polaków, którzy uzyskują z wypłaty znacznie więcej niż średnia stawka krajowa, ponieważ mogą odłożyć wyższe stawki. IKZE jest stanowczo niepolecane drobnym przedsiębiorcom.
Sama forma scharakteryzowanej aktywności emerytalnej jest różnorodna, w zależności od oferty banków. Niektóre placówki gotówkowe proponują formę lokaty, inne konta oszczędnościowe bądź fundusze inwestycyjne.
Propozycji oszczędzania na emeryturę jest sporo. Jedynym utrudnieniem jest kwestia, którą z nich wybrać. Niestety zależy to ściśle od indywidualnych cech samego zainteresowanego i rodzaju zyskiwanego przez niego wynagrodzenia.
Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net
You might also like
W marcu z powodu deflacji emerytury i renty wzrosły o 0,24 proc
Deflacja w polskiej gospodarce związana jest przede wszystkim z utrzymującym się spadkiem cen na rynkach surowców, które są na poziomie najniższym od 2008 r. To sprawia, że średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług
Prawo do emerytury a zwolnienie z pracy?
Wraz z osiągnięciem wieku emerytalnego wiele osób odchodzi ze swojego miejsca pracy. Aczkolwiek są tez tacy, którzy chcą nadal rozwijać się zawodowo. Czy w takim przypadku pracodawca ma prawo usunąć
Emerytury dla mundurowych
Według polskiego prawa pracownik służb mundurowych po przepracowaniu 15 lat ma prawo do 40% swojej ostatniej pensji. Jeśli służba trwa dłużej może liczyć na większe świadczenie. Jak obliczana jest emerytura
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!