Jak długo może trwać zasiłek chorobowy?
Zasiłek chorobowy to świadczenie należące się aktywnym zawodowo pracownikom w momencie ich niezdolności do zadań służbowych. Zasady, jak i czas trwania owej pomocy, są ściśle scharakteryzowane.
Pracobiorca ma prawo do pomocy chorobowej w zakresie 182 dni dla standardowych przypadków lub 270 dni w sytuacji poważnych dolegliwości. Niezdolność do pracy to także pobyt w jednostce chorób zakaźnych, leczenie uzależnień i analizy dawców narządów.
Aby dostać gotówkę należy mieć odpowiednie zaświadczenie zdrowotne. Okoliczności determinujące niezdolność do aktywności zawodowej opisuje się za pomocą następujących skrótów:
– kod A jest przeznaczony dla chorób niewyleczonych w ubiegłych okresach chorobowych,
– skrót B to określenie zagrożenia ciąży,
– kod C to oznaczenie uzależnienia alkoholowego,
– skrót D charakteryzuje zakażenie gruźlicą,
– kod E jest używany do wszystkich stanów zakaźnych.
Wysokość otrzymywanego zasiłku jest bezwzględnie uzależniona od okresu pracy, do którego sumujemy inne okresy nieobecności, nie dłuższe niż 60 dni.
Po zakończeniu prawa do owego świadczenia, chory może starać się o pomoc rehabilitacyjną, jeśli nadal nie powrócił do zdrowia na okres kolejnego roku. Owe pieniądze są wypłacane tym pracownikom, którzy mają szanse na powrót do aktywności zawodowej. Nie otrzymają go skierowani na rentę czy emeryturę.
Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net
You might also like
Zasiłek macierzyński 2013 – jakie zmiany?
Możliwość otrzymania zasiłku macierzyńskiego posiada każda kobieta, która była zatrudniona na podstawie umowy o pracę oraz urodziła dziecko i była objęta ubezpieczeniem chorobowym. Czas poświęcony na poród i wychowanie uzależniony
Czy zasiłek dla bezrobotnych można przenieść do innego kraju?
Według przepisów Polak, który przebywa poza ojczyzną może ubiegać się o otrzymanie zasiłku dla bezrobotnych. Z całą pewnością musi spełnić kilka istotnych warunków oraz dysponować ważną dokumentacją. Niewiele osób jednak
Zasiłek macierzyński i inne świadczenia mogą być wypłacane w innym kraju, niż zostały nabyte do nich prawa
Zasiłek chorobowy, macierzyński czy opiekuńczy mogą być pobierane w innym kraju, niż ubezpieczony nabył do nich prawa. Umożliwia to koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego. Każdy kraj Unii Europejskiej wymaga innych dokumentów, które
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!