Ile mamy czasu na wytłumaczenie nieobecności w pracy?

Ile mamy czasu na wytłumaczenie nieobecności w pracy?

Nieusprawiedliwiona nieobecność w miejscu pracy może doprowadzić w tragicznych sytuacjach do rozwiązania stosunku pracy. Kiedy niezjawienie się w miejscu pracy jest bezpodstawne?

Najczęstszym powodem niezdolności do pracy jest choroba. Niestety uzyskanie od doktora zwolnienia nie jest podstawą do pozostawania w domu. Pracobiorca musi dostarczyć do zakładu pracy takie oświadczenie w ciągu 48 godzin od pierwszego dnia opuszczenia stanowiska. Forma przekazania informacji jest dowolna. Można to zrobić osobiście, upoważniając inną osobę bądź telefonicznie, czy mailowo. Istotne jest by uzyskać potwierdzenie dostarczenia usprawiedliwienia. W przypadku dostarczania zwolnienia za pośrednictwem Poczty Polskiej, zobowiązująca jest data stempla widniejącego na kopercie.

W sytuacji nie zastosowania się do terminu 2 dni roboczych, pracodawca nie ma prawa do dyscyplinarnego zwolnienia podwładnego. Może on natomiast przyznać karę w postaci zabrania premii bądź mandatu na rzecz grup zawodowych istniejących w miejscu pracy.

W związku z powyższym biznesmen powinien nie podejmować nagłych kroków po upływie dwóch dni roboczych nieobecności pracownika. Może dowiedzieć się bowiem, iż owy fakt wynikał z ciężkiej niedyspozycji zdrowotnej bądź pobytu w szpitalu, który uniemożliwił kontakt.

W rzeczywistości to jednak pracownik ma obowiązek dołożyć wszelkich starań by dotrzymać terminu 2 dni usprawiedliwienia. Przekroczenie limitu nie jest znacznym złamaniem prawa, ale zawsze stanowi pewną barierę w kontaktach zawodowych z pracodawcą.

Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net

Previous Dwa etaty w jednym zakładzie pracy?
Next Czy stres mobilizuje podczas przemawiania?

You might also like

Przybywa pracowników tymczasowych. Wartość tego rynku w Polsce to ponad 5,5 mld zł

Globalny rynek pracy tymczasowej wzrósł w 2015 roku o 12 proc. i odpowiada za 70 proc. przychodów branży agencji zatrudnienia. Wciąż jednak pracownicy tymczasowi stanowią zaledwie 1,8 proc. ogółu zatrudnionych. W Polsce odsetek

Jak nie pisać listu motywacyjnego?

List motywacyjny to sposób na autoprezentację i metoda dobrej promocji. Warto pamiętać, aby atrakcyjnie obudować informację i zainteresować przyszłego pracodawcę pomysłowością i kreatywnymi rozwiązaniami. Są jednak błędy, których popełniać nie

Jak przebiega rekrutacja w oczach pracodawcy?

Procedura rekrutacyjna to bardzo napięty okres dla aplikującego, ale także pracodawcy. Poszukiwania sumiennego i zaufanego pracownika nie są łatwe. Aby zatrudnić wykwalifikowanego i doświadczonego specjalisty należy przeprowadzać rozmowę nawet kilka

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply