Dwa etaty w jednym zakładzie pracy?
Mieszkańcy kraju coraz częściej rozpoczynają dodatkową prace. Zmusza ich do tego zła sytuacja finansowa w ich domach. Czy możemy pracować na bazie dwóch umów o prace w jednym zakładzie pracy?
Oczywiście, że tak. Zgodnie z prawem pracy nie ma zastrzeżeń, by pracodawca zatrudniał pracownika na dwóch porozumieniach. W praktyce, to od zainteresowanego zależy w jaki sposób będzie korzystał z czasu wolnego od podstawowych obowiązków służbowych.
Porozumienie takie nie ma szczególnych ograniczeń, jednakże pracobiorca musi mieć zagwarantowaną wystarczającą ilość czasu na odpoczynek pomiędzy wykonywaniem obowiązków zawodowych. Druga umowa musi dotyczyć pracy innej niż ta scharakteryzowana na bazie wcześniejszego etatu. Pracodawca, który nie przestrzega zasad godzin pracy pracownika podlega karą pieniężnym o wartościach od 1000 do 30 000 złotych.
Podmiot pracujący w dwóch wymiarach czasu otrzymuje dwa wynagrodzenia i powinien uiszczać inne składki z tytułu danych umów. Kadrowa powinna ponadto stworzyć dwie teczki obejmujące charakteryzowanego pracownika z rozdzieleniem na poszczególnie obowiązki.
Przed wszczęciem pojedynczej aktywności zawodowej, zainteresowany musi przejść konieczne badania lekarskie. Obejmuje to również przypadki gdy pracująca już osoba posiada bieżące pozwolenie.
Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net
You might also like
Czy szkolenia e-learningowe są dobre dla pracowników?
W ostatnich latach miał miejsce ogromy rozwój praktyk szkoleniowych. Funkcjonuje coraz więcej ciekawych i skutecznych sposobów na przekazywanie materiału i nowych umiejętności. Wśród nich jest e-learning, który ułatwia proces szkolenia
Co zapewnia pracodawca w okresie zimowym?
Okres zimowy rozpoczyna się jeszcze w listopadzie, kiedy temperatury wieczorem często spadają poniżej zera, a warunki drogowe są bardzo trudne. Niezbyt optymistyczna aura może pozostawać nawet do marca, kiedy są
Współczynnik urlopowy w 2013 roku
Każdy zatrudniony na zasadach umowy o pracę ma możliwość wykorzystania przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. Powinien go wybrać w czasie zgodnym z wcześniejszymi deklaracjami. W sytuacji, kiedy zatrudniony ma prawo do
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!