Jakie prawa ma pracownik w zakresie wydania świadectwa pracy?
Po ukończeniu umowy o pracę pracodawca ma obowiązek wydania pracownikowi świadectwa pracy. Zgodnie z normami prawnymi pracownik ma prawo rościć od pracodawcy naprawienia krzywdy na skutek nieotrzymania świadectwa pracy na czas lub przekazania go w nieodpowiedniej postaci.
Roszczeniem tym jest rekompensata w postaci zapłaty wynagrodzenia za okres, w którym osoba przebywała bez zatrudnienia z powodu braku przekazania świadectwa, nie może on jednak trwać dłużej niż 6 tygodni.
Rozpoczęcie przez pracownika procedury sądowej musi być poparte występowaniem trzech warunków:
– niewydanie lub wydanie niewłaściwego świadectwa pracy,
– odczuwanie szkody przez pracownika,
– występowanie związku przyczynowego pomiędzy niewydaniem świadectwa a byciem bez zatrudnienia.
Występowanie szkody oraz związku przyczynowego pozostawione jest po stronie pracownika. Wypłata odszkodowania przysługuje pracownikowi tylko wtedy, gdy w rezultacie nieuzyskania świadectwa pracy był on bez nowe zatrudnienia, mimo że podejmował działania w tym kierunku i wie jak to umotywować.
Joanna Walerowicz
www.gazetaprawo.net
You might also like
Sukcesja firm na nowych zasadach. Trwają konsultacje propozycji przepisów Ministerstwa Rozwoju
Jednoosobowa działalność gospodarcza dziś zwykle umiera wraz ze śmiercią właściciela. Resort rozwoju chce to zmienić i proponuje nowe zasady sukcesji. W niezakłóconym działaniu firmy ma pomóc prokurent spadkowy, który zyska m.in.
W jaki sposób zlikwidować spółkę?
Kryzys gospodarczy sprawia, że wielu właścicieli firm musi gromadzić oszczędności, a w ostateczności zamykać swoje interesy. Oczywiście podejmowanie ostatecznych kroków nie jest łatwe, ale w krytycznych sytuacjach należy postąpić rozsądnie.
Co zrobić ze starym grzejnikiem łazienkowych
Stary grzejnik łazienkowy może być nie tylko nieestetyczny, ale również nieefektywny w zakresie ogrzewania pomieszczeń. Warto wiedzieć, że istnieje kilka sposobów na jego recyklingowanie lub wykorzystanie w innym celu. W
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!