Kiedy należy się zwolnienie dyscyplinarne?
Celem każdego przedsiębiorcy jest pozyskanie dobrego pracownika, specjalisty w swojej dziedzinie oraz sprawdzonego i rzetelnego człowieka. Zwykle na pierwszy rzut oka ciężko rozpoznać negatywne cechy. W krytycznych przypadkach zatrudniający może sięgnąć po procedury. Kiedy zwolnienie dyscyplinarne będzie uzasadnione?
Aby zwolnienie dyscyplinarne było zrealizowane pracownik musi poważnie naruszyć regulamin miejsca pracy, w sposób świadomy i przemyślany. Zatem chodzi o działania trudniejsze, które w dużej mierze przekraczają zasady współdziałania oraz uczciwości. Powodem do zwolnienia może stać się również złamanie ogólnych przepisów Kodeksu Pracy.
Przełożony, który uznał, że pracownik przeszedł do działania nie będącego w zgodzie z ustaleniami panującymi w firmie, może sięgnąć po zwolnienie dyscyplinarne. Musi ono nastąpić w ciągu miesiąca od momentu dokonania czynu, w trybie natychmiastowym. Po upływie przydzielonego czasu przełożony ma prawo wręczyć jedynie wypowiedzenie.
Oczywiście zatrudniony może odwołać się od decyzji zwolnienia dyscyplinarnego lub starać się naprawić swoją sytuację. Aczkolwiek w większości przypadków zwolnienie pracownika jest konieczne i nieodwołalne.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Bezpieczeństwo w pracy – obowiązki pracodawcy
Ochrona zdrowia i życia jest bardzo ważną dziedziną w firmach zatrudniających pracowników, przez co przedsiębiorca posiada dodatkowe zadania. Ponadto jest zobowiązany do finansowania wszystkich kosztów utrzymania bezpieczeństwa w przedsiębiorstwie. Kodeks
Co pracodawca sprawdza na rozmowie kwalifikacyjnej?
Praktycznie każde przedsiębiorstwo, które prowadzi nabór na wybrane stanowisko, organizuje rozmowę rekrutacyjną. Metoda sprawdzania wiedzy i umiejętności zależy od umownych oczekiwań pracodawcy. Wiele zadań i testów powtarza się prawie zawsze.
Banki wciąż atrakcyjnym miejscem pracy dla studentów
Sektor FMCG oraz bankowość to najpopularniejsze miejsca na rozpoczęcie pracy wśród studentów kierunków ekonomicznych w Polsce. Biorąc jednak pod uwagę spadającą popularność sektora dóbr szybko zbywalnych, banki mogą wkrótce sięgnąć
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!