Jaki jest skutek nagany z wpisem do akt pracownika?
Kodeks pracy zwiera katalog kar, które pracodawca może realizować wobec pracownika za naruszenie porządku w pracy. Jakie prawa ma pracownik, który uzyskał naganę z wpisaniem do akt, ale sądzi, że jest ona niesłuszna i nie zgadza się z jej uzasadnieniem?
Pracodawca może ukarać pracownika karą porządkową, gdy pracownik dokonał naruszenia obejmującego ten obszar odpowiedzialności. Upomnienie oraz nagana należą do najlżejszych form kary i ich zastosowanie zależy od samodzielnej decyzji pracodawcy. Należy jednak pamiętać, że pracodawca jest zobowiązany do równego traktowania ogółu zatrudnionych. W przypadku udzielenia pracownikowi nagany na piśmie z wpisem do akt pracodawca ma obowiązek poinformowania go o tym w formie pisemnej wraz z wytłumaczeniem jej zastosowania.
Według prawa kara porządkowa nie może być stosowana po upływie dwóch tygodni od powiadomienia pracownika o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 90 dni od daty popełnienia go. Warunkiem realizacji kary jest wcześniejsze wysłuchanie pracownika.
Pracownik, który nie zgadza się z zastosowaniem wobec niego kary porządkowej może odwołać się od decyzji stosującego ją w terminie 7 dni od momentu powiadomienia go o ukaraniu. Pracodawca analizujący odwołanie może je uwzględnić lub odrzucić.
Na podstawie zapisów prawa pracy po roku rzetelnie wykonywanej pracy odpis zawiadomienia o zastosowaniu kary jest usuwany z akt osobowych osoby a karę uważa się za niebyłą.
Joanna Walerowicz
www.gazetaprawo.net
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!