Kto może starać się o przywrócenie terminu?
Fiskus lub inne instytucje skarbowe wyznaczają niejednokrotnie terminy końcowe, które są efektem wprowadzonej ustawy. Przesuwają się w zależności od miesiąca lub indywidualnej sytuacji podatnika. Terminy ustalane są, aby zaznaczyć podatnikom ograniczenia czasowe, których nie powinno się przesuwać. Czasami jednak można napotkać odstępstwa od tej zasady. Czy zgodne z prawem będzie wznowienie terminu?
Według prawa terminy podatkowe ustalane są w dwojaki sposób, wszystko zależy od wybranej sprawy. Można ustalać datę wstępną, końcową lub zakres czasowy. Terminy początkowe i końcowe najczęściej dotyczą druków, formularzy, dokumentów podatkowych. Natomiast przedział czasowy to czas przeznaczony na wypełnienie obowiązku podatkowego, na przykład do 3 miesięcy od ważnego wydarzenia.
Czasami właściciele firm, szczególnie którzy prowadzą większe biznesy, mają kłopot z dotrzymaniem przepisowych dat. Wtedy istnieje opcja złożenia wniosku o wznowienie terminu, to znaczy wskazanie nowej daty na wypełnienie obowiązku podatkowego bez konsekwencji karnych lub finansowych. Aby uzyskać odpowiedź twierdzącą trzeba wykazać powody spóźnienia oraz załączyć ewentualne dokumenty potwierdzające.
O przywróceniu terminu decyduje instytucja skarbowa, który bada przekazane materiały oraz wydaje decyzję, która zawiera odpowiedź twierdzącą lub odmowę.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Jak sformułować oświadczenie majątkowe?
Większość polityków, osób na stanowiskach państwowych i samorządowych musi przygotowywać oświadczenia majątkowe. Praktyka pokazuje, że nie wszyscy potrafią odpowiednio je wypełniać. Jakie błędy najczęściej występują w takich dokumentach? Po co
Jakie kwestie zawrzeć w umowie prawno-autorskiej?
Każdy twórca, który planuje przekazać, udostępniać lub tworzyć nowe dzieła powinien zabezpieczyć się i zawrzeć umowę prawno-autorską. O czym wspomnieć, aby nie zadziałać na swoją niekorzyść? Jakie informacje są obowiązkowe?
Kiedy zawiesić działalność gospodarczą?
Każdy przedsiębiorca, który założył małą firmę może zdecydować się na zawieszenie działalności. Powinien jednak wiedzieć o kilku najważniejszych sprawach podczas ogłaszania decyzji. O czym musi wiedzieć właściciel zanim zawiesi funkcjonowanie
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!