Jakie są aktualne zmiany w Kodeksie pracy?

Jakie są aktualne zmiany w Kodeksie pracy?

W 2012 roku do Kodeksu pracy zostały wpisane nowe zmiany dotyczące pracowników i pracodawców. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich.

Od 1 stycznia 2012 roku wszedł w życie nowy termin, do którego zatrudniony ma czas na wybranie zaległego urlopu wypoczynkowego. Okres ten wydłużył się do 30 września danego roku. Ponadto, pracownik nie może zrezygnować z prawa do urlopu.

Przemianie uległa również kwota minimalnego miesięcznego wynagrodzenia, które uległo podwyższeniu oraz wysokość zaliczki ZUS, która w każdym roku zależna jest od kwoty minimalnego wynagrodzenia. Wartośc składki zdrowotnej na 2013 rok to 261, 73 zł.

Od początku 2012 roku przestała obowiązywać ustawa antykryzysowa obowiązująca na czas zminimalizowania ryzyka kryzysu ekonomicznego.

Nowe przepisy Kodeksu pracy obejmują również wydłużenia okresu dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Ma on obecnie wymiar 4 tygodni, w przypadku urodzenia jednego dziecka lub 6 tygodni w przypadku urodzenia większej liczby potomstwa. Wymiar urlopu ojcowskiego to 2 tygodnie.

Joanna Walerowicz
www.gazetaprawo.net

Previous Kto przejmuje akcje w warunkowym podwyższeniu kapitału spółki?
Next Jak napisać odwołanie od reklamacji?

You might also like

Praca 0 Comments

Ile godzin mogą pracować osoby niepełnosprawne?

W Kodeksie Pracy sformułowane są regulacje dotyczące czasu pracy pracowników niepełnosprawnych. Dzięki temu mogą oni funkcjonować na rynku pracy. Zgodnie z przepisami czas pracy osób niepełnosprawnych nie może przekroczyć 8

Praca 1Comments

Jak uzyskać satysfakcję z wykonywanej pracy?

Często spotkać można pracowników, którzy nie są zachwyceni z zajęcia, jakie muszą wykonywać. Przychodzą do przedsiębiorstwa zdemotywowani, bez humoru i niechętnie wypełniają zlecone obowiązki. Wybrana rola podwójnie męczy i pogarsza

Czy własna firma to duże obciążenie?

Zarejestrowanie swojej działalności gospodarczej to duże wyzwanie. Wymaga mnóstwo odpowiedzialności, sumienności i pokaźnego wkładu własnego. Jakie zagrożenia stwarza prowadzenie firmy? Czy naprawdę trudno kierować przedsiębiorstwem? Jest wiele powodów, dla których

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply