Jakie są aktualne zmiany w Kodeksie pracy?
W 2012 roku do Kodeksu pracy zostały wpisane nowe zmiany dotyczące pracowników i pracodawców. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich.
Od 1 stycznia 2012 roku wszedł w życie nowy termin, do którego zatrudniony ma czas na wybranie zaległego urlopu wypoczynkowego. Okres ten wydłużył się do 30 września danego roku. Ponadto, pracownik nie może zrezygnować z prawa do urlopu.
Przemianie uległa również kwota minimalnego miesięcznego wynagrodzenia, które uległo podwyższeniu oraz wysokość zaliczki ZUS, która w każdym roku zależna jest od kwoty minimalnego wynagrodzenia. Wartośc składki zdrowotnej na 2013 rok to 261, 73 zł.
Od początku 2012 roku przestała obowiązywać ustawa antykryzysowa obowiązująca na czas zminimalizowania ryzyka kryzysu ekonomicznego.
Nowe przepisy Kodeksu pracy obejmują również wydłużenia okresu dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Ma on obecnie wymiar 4 tygodni, w przypadku urodzenia jednego dziecka lub 6 tygodni w przypadku urodzenia większej liczby potomstwa. Wymiar urlopu ojcowskiego to 2 tygodnie.
Joanna Walerowicz
www.gazetaprawo.net
You might also like
Stać Cię na więcej, czyli jak otworzyć nowy rozdział w swojej karierze
Decyzja o całkowitej bądź częściowej zmianie ścieżki kariery dotyczy praktycznie każdego pracownika. Bardzo często motywacją do niej jest mało satysfakcjonująca praca, niewłaściwy szef, czy też chęć sprostania nowym wyzwaniom. Nie
Na czym polega job sharing?
Problem z odnalezieniem pracy trwa już kilka lat. Duża część bezrobotnych potrzebuje sprawdzonych metod pozyskiwania pracy i próbuje korzystać z udostępnianych i darmowych narzędzi. Wśród nich wskazać trzeba job sharing.
Czy istnieje pojęcie przymusowego urlopu?
Wedle polskiego prawa nie istnieje urlop przymusowy. W związku z tym przełożony nie jest upoważniony do wysłania pracownika na bezpłatne wolne. Każdy zatrudniony może sprzeciwić się takiej decyzji, bowiem jest
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!