Na co skarżą się konsumenci?
Konsumenci w kraju, ale także w Europie, są chronieni całym mnóstwem praw i ustawowych przepisów. Mogą ubiegać się o reklamowanie i oskarżenie jeśli sprzedający w bezwzględny sposób omija unijne ustalenia. Dzięki ustalonym wytycznym klienci mogą czuć się bezpieczniej i mieć mniej powodów do stresu. Aczkolwiek nie zawsze świadczone usługi są w zgodzie z wyobrażeniami kupujących. W związku z tym na co konsumenci skarżą się nagminnie?
Konsumenci najwięcej zastrzeżeń mają do transakcji, który przebiega za pośrednictwem internetu (tzw. transakcje na odległość). Jej jakość pozostawia wiele do życzenia. Głównie chodzi o niezgodność towaru z opisem, brak kontaktu ze sprzedającym oraz oferowanie podrabianych rzeczy jako oryginalnych.
W Polsce ponad {połowa|50%) wszystkich klientów nie darzy zaufaniem internetowych sklepów i wybiera tradycyjne sposoby nabywania towarów. Mimo atrakcyjnej ceny i szerokiego wyboru boją się ryzykować i chodzą do sklepów miejscowych.
Rozrywka i turystyka to kolejne dziedziny, w których konsumenci czują się niepewnie i często mają wątpliwości czy oferowane usługi zostały wyprodukowane na adekwatnym poziomie. Biura podróży reklamują ekskluzywne warunki wycieczek, ale nie zawsze ma to swoje odniesienie w rzeczywistości. Natomiast literatura, płyty (filmy i muzyka) równie często są podstawą do reklamacji oraz rozczarowania konsumentów.
Najmniej uwag odnosi się do branży ubezpieczeniowej, finansowej oraz odzieżowej. Oczywiście bywają takie zgłoszenia, jednak są to pojedyncze przypadki. Ich ilość nie przekracza 10% wszystkich zarejestrowanych zgłoszeń.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Brak rachunku a reklamacja
Od dawna panuje zasada, że brak rachunku uniemożliwia proces reklamacyjny i gwarancyjny. Okazuje się, że nie jest to do końca prawdziwe twierdzenie i nie znajduje potwierdzenia w przepisach. Jak zatem
Czy można reklamować transakcje bankowe?
Praktycznie każda osoba pracująca, ale nie tylko, ma styczność z usługami bankowymi. Są to różne czynności, np. zwykłe przelewy, kredyty, lokaty, wpłaty lub wypłaty. Zwykle wszystko przebiega sprawnie i jest
Czy można reklamować towary żywnościowe?
Podstawowym prawem każdego klienta jest możliwość wykorzystania reklamacji. Czas funkcjonowania takiej opcji jest różny i uzależniony od odrębnych ustaleń sklepu. Zwykle dysfunkcyjne są towary elektroniczne. Czy produkt spożywczy również może
2 komentarze
azor
10 sierpnia, 14:15bobo
20 grudnia, 12:22