Czy jest się ubezpieczonym na umowie o dzieło?
Osoby wykonujące pracę w ramach umowy o dzieło podlegają ubezpieczeniu społecznemu. Posiadanie umowy o dzieło nie zawsze jednak zobowiązuje do opłacania składek.
Fakt pracowania tylko na umowie o dzieło nie stanowi tytułu do ubezpieczeń społecznych, co zaświadcza, że nie są za niego płacone składki na to ubezpieczenie.
Zobowiązanie płacenia składek na ubezpieczenie społeczne jest wtedy, gdy umowa o dzieło jest podpisana pomiędzy pracownikiem i jego pracodawcą oraz, gdy stosunek pracy jest świadczony na rzecz pracodawcy. W powyższych przypadkach opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne jest przymusem. Obowiązek ubezpieczeń dla tego rodzaju umowy nie istnieje w żadnych innych sytuacjach.
Od umowy o dzieło pracodawca płaci składki na ubezpieczenie: rentowe, emerytalne, chorobowe, zdrowotne i wypadkowe.
W tego rodzaju umowie zawartej pomiędzy pracownikiem a swoim pracodawcą, ten drugi nie zgłasza odrębnie jego ubezpieczeń społecznych. Zarówno przychód z umowy o dzieło, jak i przychód z umowy o pracę musi być zamieszczony w imiennym raporcie miesięcznym.
Gdy pracownik zawiera umowę z innym pracodawcą, niż jego pracodawca, ale z jej tytułu wykonuje obowiązki na rzecz własnego pracodawcy, to podmiot z którym umowa została podpisana ubezpiecza pracownika.
Joanna Walerowicz
www.gazetaprawo.net
You might also like
Prawo autorskie w prawie pracy
Istnieją pewne ograniczenia w prawach twórców do swoich dzieł. Jedno z nich ma miejsce wtedy, gdy twórca jest pracownikiem. Czy pracodawca ma prawo do utworów wykonywanych przez pracownika? Jeżeli tak
Czy biura karier są potrzebne?
Od dawna wiadomo, że duża część studentów lub też tytułowanych absolwentów ma ogromne problemy ze zdobyciem stabilnego i satysfakcjonującego zatrudnienia. Podstawową przyczyną jest załamanie na rynku pracy, ale także niewłaściwie
Umowa zlecenie a urlop i okres wypowiedzenia
Jedną z umów cywilnoprawnych jest umowa zlecenie. Nie jest ona umową o pracę, i z tego powodu nie odnoszą się do niej regulacje prawa pracy. Przepisy dotyczące tej formy zatrudnienia
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!