Kiedy pracodawca korzysta z umowy na zastępstwo?

Kiedy pracodawca korzysta z umowy na zastępstwo?

Pracodawca ma możliwość zatrudnienia nowego pracownika na czas niedyspozycji innego pracującego już w jego firmie. Współpracę taką reguluje umowa o pracę na zastępstwo.

Regulacje zawarte w Kodeksie Pracy w artykule 25 paragrafu 1 ściśle mówią o zasadach zastępstw pracowniczych. Właściciel przedsiębiorstwa szukając zastępstwa za osobę niezdolną przez jakiś okres do obowiązków zawodowych, gwarantuje nie naruszenie płynności działań wykonywanych w firmie.

Istnienie umowy na zastępstwo nie wyklucza w opisywanej sytuacji użycia innej formy współpracy. Jednakże umowa spisana na czas określony mogłaby być kłopotliwa, gdy niedysponowany pracownik wróci wcześniej do wykonywania swoich obowiązków. W umowie na zastępstwo można użyć klauzuli, iż czas jej trwania jest równoważny z czasem niedyspozycji poprzednika.

Ponadto pracodawca nie może tak po prostu bez uzasadnienia rozwiązywać współpracy z pracownikami z dnia na dzień. Określenie terminu podlegania pod dyspozycję szefa pozwala na uniknięcie nieprzyjemności z tego tytułu. Pracobiorca wie, iż umowa wygaśnie z dniem powrotu osoby na stałe zatrudnionej na danym stanowisku.

Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net

Previous Jak złożyć reklamację, by została uwzględniona?
Next Co obejmuje dodatkowa ochrona narciarzy?

You might also like

Do czego odnosi się prawo pierwokupu?

W branży deweloperskiej funkcjonuje tzw. prawo pierwokupu, które uważane jest jako udogodnienie. Oznacza możliwość obejrzenia i zakupu mieszkania przed innymi chętnymi. Na jakich zasadach działa ten przepis? Kiedy powinno zostać

Jakie pełnomocnictwa cieszą się popularnością?

Każdy przedsiębiorca lub nawet osoba prywatna może zdecydować, kto będzie występował w obronie jego prywatnych interesów. Czasami sam zainteresowany nie ma czasu i możliwości, żeby zabiegać o swoje prawa. Dobrym

Kto powinien podpisać umowę agencyjną?

Według ustawy każda umowa agencyjna sugeruje wskazanie agenta oraz strony zlecającej konkretne zadanie do wykonania. Inaczej mówiąc określa reguły pośrednictwa w transakcjach usługowych. W jakim celu podpisuje się umowę agencyjną?

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply