Jak złożyć reklamację, by została uwzględniona?
Przy stwierdzeniu wady każdego zakupionego dobra mamy prawo złożyć reklamację, nawet jeśli w sklepie istnieje komunikat: ,,Po odejściu od kasy reklamacji nie uwzględniamy”. Zapis ten jest niezgodny z prawami konsumenta.
Największe problemy ze złożeniem samego wniosku o rozpatrzenie naszej szkody spotykamy w momencie jej przedstawiania sprzedawcy. Właściciel sklepu wie, co powiedzieć abyśmy zrezygnowali z zamiaru.
Po pierwsze przekazywanie nieprawdziwych informacji konsumentowi o niemożliwości złożenia reklamacji jest niezgodne z artykułem 5 ustawy 3 o Prawach Konsumenta. Sprzedający ma obowiązek przyjęcia wniosku, nawet jeśli wada nie wynikła z jego winy. Umowa zawarta podczas kupna towaru między kupującym i sprzedającym gwarantuje naprawienie wszelkich wad wykrytych podczas eksploatacji dobra, bez względu na pochodzenie usterki.
Istotne podczas reklamacji jest powołanie się na prawa z jej tytułu, nie z tytułu gwarancji. Jeśli jednak dobro było objęte dodatkową gwarancją, to konsument decyduje, z którego prawa skorzysta. Prawo regulujące specjalne warunki sprzedaży mówi jasno, iż posiadanie jednego prawa nie wyklucza możliwości korzystania z drugiego. W tym przypadku posiadanie gwarancji umożliwia nam wykorzystanie reklamacji.
W sporach tego typu zawsze warto podeprzeć się konkretnym artykułem czy ustawą. Pozwoli to na dostateczne oświadczenie sprzedawcy, iż znamy swoje prawa jako konsumenci.
Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net
You might also like
Terminy obowiązywania gwarancji
Gwarancja to nadprogramowe świadczenie na rzecz zakupionego towaru lub usługi. Jest to zapewnienie o możliwości zwrotu przedmiotu transakcji w przypadku, gdy jego działanie będzie inne niż zakładano lub utraci możliwość
Gdzie szukać pomocy w sprawie reklamacji pojazdu?
Jako konsumenci jesteśmy chronieni przez szereg ustaw i mamy prawo do składania reklamacji w każdej sytuacji. Jeśli wynajęty przez nas samochód nie spełnia naszych oczekiwań powinniśmy zgłosić to wynajmującemu. W
Co zrobić z wadliwym towarem?
Często klienci robią zakupy pod wpływem emocji lub bez zastanowienia z powodu braku czasu. W domu okazuje się, że towar jest bezużyteczny, nietrafiony lub po prostu uszkodzony. Zwykle umyka to
2 komentarze
dziadek
10 sierpnia, 14:16bobo
20 grudnia, 12:23