Dodatek do wynagrodzenia za pracę w dni wolne
Sobota i niedziela są z reguły dniami wolnymi od pracy. Jeżeli pracownik nie ma możliwości korzystania z tego, pracodawca ma obowiązek wypłacić mu określoną stawkę dodatku do wynagrodzenia.
W niektórych przypadkach wykonywanie przez pracownika pracy w dni wolne od pracy jest możliwe. Według kodeksu pracy za pracę w dni wolne uważana jest praca wykonywana pomiędzy godziną 6.00 w ten dzień a godziną 6.00 w dniu następnym. Pracodawca ma swobodę w ustalaniu tej godziny.
W przypadku pracy w niedziele pracodawca musi zapewnić pracownikowi inny dzień wolny w przeciągu 6 dni poprzedzających dzień pracy lub po upływie tego dnia. Jeżeli pracownik w tym okresie nie może wybrać dnia wolnego, przysługuje mu dzień wolny w trakcie trwania okresu rozliczeniowego. Dopiero gdy nie ma możliwości udzielenia dnia wolnego do końca tego okresu pracownikowi przysługuje wypłata dodatku do wynagrodzenia.
Pracodawca musi zapewnić dzień wolny od pracy w przeciągu okresu rozliczeniowego pracowników, który pracował w dzień świąteczny. W przeciwnym razie przysługuje mu prawo do dodatku do wynagrodzenia.
Pracownikowi pracującemu w niedzielę, i któremu nie ma możliwości udzielenie dnia wolnego, ma prawo do dodatku w wysokości 100% dodatku do wynagrodzenia wypłacanego za prace w godzinach nadliczbowych, które przypadają w niedzielę. Przysługuje on za każdą godzinę pracy.
Jeżeli w ciągu okresu rozliczeniowego nie jest możliwe wybranie dnia wolnego za przepracowany dzień świąteczny, to wtedy pracownikowi przysługuje dodatek za każdą godzinę przepracowaną w święto. Wynosi on 100% dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych.
Pracownicy, którzy pracują w systemie weekendowym nie mają prawa otrzymywać dodatku za pracę w niedziele i święta.
Joanna Walerowicz
www.gazetaprawo.net
You might also like
Jak wygląda wynagrodzenie humanisty?
Od dawna pozyskanie stałej i satysfakcjonującej pracy wymaga właściwych kwalifikacji i predyspozycji. Często jest tak, że rynek odrzuca studentów niektórych kierunków. Szczególne kłopoty mają humaniści. Na jakie wynagrodzenie mogą liczyć
Czy praca w Islandii się opłaca?
Turystyka zarobkowa jest coraz bardziej popularna i w zasadzie nikogo już nie dziwi. Polacy bez pracy lubią kraje zachodniej Europy (np. Niemcy, Holandia), które umożliwią im podreperowanie sytuacji materialnej w
Wszystko o dodatku zmianowym
Obowiązkiem każdego kierownika jest wypłacanie zatrudnionym umownego wynagrodzenia oraz dodatkowych pieniędzy związanych z wypełnianiem niestandardowych czynności. W momencie podjęcia nietypowych zadań można liczyć na większą pensję. Wśród różnych dopuszczalnych premii
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!