Jak postarać się o uzupełnienie wyroku sądowego?
W wyroku sądowym, sąd ma obowiązek odnieść się do całości żądania strony, dotyczy to także orzekania z urzędu. W razie niepełnego wyroku strona może domagać się jego uzupełnienia.
W postępowaniu cywilnym pozew sądowy pełni niezwykle ważną rolę, ponieważ wyznacza podmiotowe i przedmiotowe granice postępowania sądowego. Pozew wskazuje do kogo kierujemy roszczenia, jakie są nasze żądania oraz jakie są faktyczne podstawy naszego żądania. Pozew nie musi być sformułowany ostatecznie, ponieważ mogą następować zmiany w jego treści w zakresie żądań i okoliczności faktycznych i osoby pozwanego.
Zgodnie z art. 321 Kodeksu postępowania cywilnego sąd nie może wydawać wyroków dotyczących przedmiotu, który nie jest objęty żądaniem lub wyznacza poza jego granice. Zakaz ten nie dotyczy kwestii, w których sąd orzeka z urzędu.
Z zakazem orzekania ponad żądanie wiąże się z nim obowiązek orzekania co do całości żądania strony, niezależnie czy wyrok jest zgodny z wolna powoda czy nie.
Uzupełnienie wyroku dotyczy tego, że sąd w praktyce powinien w wyroku odnieść się do całości żądań powoda. Jeżeli z jakichś przyczyn sąd wyda niepełny wyrok na podstawie art. 351 Kodeksu postępowania cywilnego, należy skierować do sądu wniosek o uzupełnienie. Wniosek musi spełniać wszystkie wymogi pisma procesowego.
Identycznie trzeba postąpić, gdy sąd wyrokował natychmiastowego wykonania wyroku lub nie zamieścił dodatkowego orzeczenia z urzędu. Ten drugi przypadek ma znaczenie dla stron, które nie są prezentowane adwokatów. Według przepisów sąd orzeka z urzędu o kosztach postępowania należnej tej stronie. Jeżeli sąd nie orzeknie zwrotu kosztów procesu powodowi, którego nie reprezentują profesjonalni pełnomocnicy, może on wystąpić do tego sądu z wnioskiem o uzupełnienie wyroku. Sąd w osobnym postanowieniu zasądzi zwrot kosztów.
Joanna Walerowicz
www.gazetaprawo.net
You might also like
Gdzie wnosić należy zażalenie?
Każdy, kto nie zgadza się z wyrokiem sądu pierwszej instancji powinien złożyć tzw. zażalenie. Sprawa przenoszona jest wówczas do sadu drugiej instancji, a w trudnych przypadkach do Sądu Najwyższego. Jak
Jak kwestionować pracę komornika?
Najważniejszych obowiązkiem każdego komornika jest prowadzenie czynności egzekucyjnych. Zdarza się jednak, że działania te nie są spełniane należycie i wzbudzają wiele wątpliwości. Jak napisać skargę na pracę komornika? Gdzie powinno
Jak wygląda praca windykatora?
Praca w branży windykacyjnej wymaga mnóstwo pewności siebie i predyspozycji negocjacyjnych. Zatem nie każdy może zostać windykatorem. Oprócz odpowiedniego wykształcenia trzeba wykazywać konkretne cechy charakteru, które wzmocnią skuteczność oraz złagodzą
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!