Czy sprawca wypadku może odzyskać poniesione koszty z ubezpieczenia OC?
Według Sądu Najwyższego sprawca, wobec którego orzeczono środek karny w postaci naprawienia szkody, może ubiegać się o zwrot świadczeń zapłaconych na rzecz poszkodowanego.
Uchwała z dnia 13 lipca 2011r podjęta przez Sąd Najwyższy uznaje, że sprawca wypadku komunikacyjnego, któremu jako środek karny zostało zastosowane naprawienie szkody, na podstawie umowy ubezpieczenia OC, może domagać się od ubezpieczyciela zwrotu zapłacone go na rzecz pokrzywdzonego świadczenia.
Art. 822 ust. 1 ustawy kodeksu cywilnego z dn. 23 kwietnia 1964, określa zakres odpowiedzialność ubezpieczyciela wynikający z ubezpieczenia OC. Zgodnie z regulacjami ubezpieczyciel ma obowiązek wypłacić odszkodowanie za szkody wyrządzone osobom trzecim, za którą to szkodę odpowiedzialność ponosi ubezpieczony.
W zakresie ubezpieczenia komunikacyjnego przepisy są skonkretyzowane w art. 32 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych, które mówią, że posiadaczom pojazdów mechanicznych przysługuje odszkodowanie z ubezpieczenia OC, jeżeli są oni zobowiązani do odszkodowania za krzywdę wyrządzoną w czasie gdy pojazd był w ruchu. Krzywda ta obejmuje utratę życia, rozstrój zdrowia, uszkodzenia ciała lub mienia. Wykonanie przez sprawcę środka karnego w postaci poniesienia kosztów wyrządzonej szkody nie dyskwalifikuje go z wystąpienia przeciwko ubezpieczycielowi z roszczeniem regresowym.
Ważnym elementem w rozpatrywaniu sprawy jest charakter prawny środka karnego. Pełni on funkcję penalną, ponieważ ma na celu ukaranie sprawcy. Z drugiej strony ma też funkcję kompensacyjną dotyczącą obowiązku naprawienia szkody. Brak przewagi funkcji penalnej nad funkcją kompensacyjną poddaje w wątpliwość prawo sprawcy do ubiegania się zwrotu kosztów od ubezpieczyciela. Według Sądu Najwyższego ostatecznie sensem i celem ubezpieczenia OC sprawcy jest jednak pokrycie kosztów naprawienia szkody.
Zatem powołując się na umowę ubezpieczenia OC, sprawcy wypadku komunikacyjnego, którzy zapłaci na rzecz poszkodowanego określoną kwotę tytułem środka karnego, mogą żądać od ubezpieczyciela zwrotu zapłaconej kwoty.
Joanna Walerowicz
www.gazetaprawo.net
You might also like
Wolnoć Tomku w swoim domku, czyli wybieramy ubezpieczenie mieszkania
Ubezpieczenie domu chroniące komin przed uszkodzeniem przez Świętego Mikołaja czy polisa na wypadek zalania sąsiada spowodowanego uszkodzeniem 300-litrowego akwarium. To tylko niektóre z polis mieszkaniowych, jakie zapisały się w historii.
Jaka przyszłość czeka KRUS?
Na Wiejską trafił zarys ustawy, według którego Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zostanie zlikwidowana. To pomysły Twojego Ruchu i zupełnie realna wizja, w finale której zadecydują posłowie. Czy jest to właściwa
W jakim terminie ZUS udziela odpowiedzi?
Wiele próśb wysyłanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych musi być w formie wniosku. Jest podstawą do uruchomienia postępowania i badania problemu. Charakter sprawy decyduje o okresie oczekiwania na pismo zwrotne. Wszystko
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!