Czym jest nadzór penitencjarny?

Czym jest nadzór penitencjarny?

Nadzór penitencjarny normuje w Polsce Kodeks Karny z 1997 roku. Sędzia zajmujący się tego typu nadzorem odpowiedzialny jest za kontrole legalności i zgodności z prawem wyroków wydawanych przez sądy.

Oskarżeni uznani za winnych popełnienia przestępstwa mogą zostać skazani na pozbawienie wolności, areszt tymczasowy, umieszczenie w ośrodku zamkniętym, a także lżejsze kary porządkowe i pieniężne.

Nadzór penitencjarny sprawuje sędzia penitencjarny zgodnie z art. 1 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości. Sędzia ma prawo do wydawania orzeczeń w kwestiach określonych w art. 18 $ 3 Kodeksu Karnego Wykonawczego. Do zadań nadzorującego należy odwiedzanie wszystkich zakładów, do których mogą trafić skazani, dlatego nie ma ograniczeń w wchodzeniu na ich teren. Więźniowie mogą podczas tych wizyt kontaktować się z sędzia wnosząc skargi, prośby i podania.

W przypadku podjęcia przez osoby zarządzające konkretnym zakładem karnym decyzji niezgodnej z prawem, penitencjarny obrońca może ją uchylić. Uznanie nieważności sprawy może mieć miejsce jeśli dotyczy ona osoby skazanej.

Wniosek do sądu penitencjarnego jest pewnego rodzaju furtką w przypadku uznania wyroku sądu za niesprawiedliwy i zbyt wysoki.

Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net

Previous Zakazy wchodzenia do wody
Next Legalny podsłuch

You might also like

Więziennictwo 2 komentarze

Areszt tymczasowy jako środek zapobiegawczy

W postępowaniu prawnym w Polsce areszt tymczasowy jest jednym z najbardziej dolegliwych środków zapobiegawczych. W sytuacjach wyjątkowych jest najskuteczniejszym środkiem izolacyjnym. Środki zapobiegawcze są środkami przymusu, których zadaniem jest zapewnienie

Więziennictwo 1Comments

Charakterystyka aresztu wydobywczego

Specyfiką aresztu wydobywczego jest nieustannie przedłużanie aresztu tymczasowego, aby pozyskać jak najwięcej informacji dotyczących szczegółów śledztwa i postępowania. Procedura ta nie została opisana w żadnej ustawie, jednak jest w Polsce

Więziennictwo 0 Comments

Zasady działania aresztu prewencyjnego

Areszt prewencyjny (ochronny) stosowany jest dla podejrzanych w celu czasowego pozbawienia wolności. Korzysta się z tej formy zapobiegawczej w sytuacjach, kiedy istnieje prawdopodobieństwo popełnienia kolejnego wykroczenia lub przestępstwa. Ten typ

2 komentarze

  1. truskaweczka
    19 września, 14:36 Reply
    Sędzia zajmujący się tego typu nadzorem odpowiedzialny jest za kontrole legalności i zgodności z prawem wyroków wydawanych przez sądy. I niech to robi sprawiedliwie.
  2. Krzysztof
    07 sierpnia, 12:34 Reply
    Pierwszy raz słyszę o czymś takim. Nie spodziewałem się, że więźniowie mogą się skarżyć lub składać podania inną drogą niż poczta. Ma o swoje plusy i minusy. Przede wszystkim osoby niesprawiedliwie skazane mają coś do powiedzenia.

Leave a Reply