Charakterystyka kontraktu socjalnego

Charakterystyka kontraktu socjalnego

Podstawowym powodem zawierania kontraktu socjalnego jest chęć poprawienia sytuacji życiowej i materialnej konkretnej rodziny oraz wykluczenie patologii społecznych. Dokument zawiera postanowienia, których trzeba przestrzegać, ewentualne konsekwencje oraz podpisy obu stron (rodziny oraz pracownika socjalnego). Czy jest to skuteczna metoda?

Kontrakt socjalny to jedna z metod obligujących do poprawy moralnej oraz ochrona nieletnich członków rodziny, którzy są świadkami lub uczestniczą w życiu przestępczym lub podlegają demoralizacji (np. problem alkoholowy u rodziców, hazard).

Przed zawarciem umowy pracownik socjalny przeprowadza dokładny wywiad środowiskowy, zbiera dowody i przygląda się sytuacji rodziny lub jednej osoby. Jeśli uzna, że prezentowane zachowania są niepokojące, wówczas może podjąć decyzję o kontrakcie.

W przypadku, gdy strona nie chce podpisać kontraktu pracownik Pomocy Społecznej ma prawo odebrać przyznane wcześniej świadczenia (lub zatrzymać ich wypłacanie na dowolny okres) o różnym charakterze jako kara za brak zdyscyplinowania.

Czasami o kontrakt prosić może pracownik urzędu pracy, który jest zaniepokojony sytuacją bezrobotnego. Głównie chodzi o osoby po 50. roku życia lub matki samotnie wychowujące dzieci.

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

Previous Karalność za paserstwo
Next Obowiązki zarządu powiatowego

You might also like

Pomoc Społeczna 1Comments

Jakie są fazy przemocy w rodzinie?

Zjawisko przemocy w rodzinie nie jest jednorazowym incydentem, lecz wieloetapowym procesem, który powtarza się i narasta. Faza 1 – „Cisza przed burzą” czyli narastające napięcie Na tym etapie sprawca staje

Pomoc Społeczna 1Comments

Mieszkania zastępcze dla bezdomnych

Każda osoba bezdomna może starać się o mieszkanie (pomieszczenie zastępcze) w ramach pomocy od miasta. Jest to podstawowe zadanie instytucji gminnych i powinno być realizowane zgodnie z zapotrzebowaniem. Istnieją przypadki,

Pomoc Społeczna 0 Comments

Wszystko o kontraktach socjalnych

Każdy pracownik socjalny posiada całą listę obowiązków koniecznych do wypełnienia w okresie swojej pracy zawodowej. Wśród wielu jest pomoc biednym i niesamodzielnym rodzinom, znalezienie wyjścia z ciężkiej sytuacji życiowej oraz

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply