Kiedy sprawa pracownicza jest odpłatna?

Zgodnie z polskim prawem sprawy pracownicze są zwolnione z opłat za koszty sądowe. Istnieją niestety wyjątki od tej normy i mimo wszystko pracownik jest zobowiązany pokryć koszty postępowania karnego.

Ustawa z dnia 28 lipca 2005 roku normuje opłaty sadowe w tego typu sprawach. Według niej odpłatne są sprawy z zakresu prawa pracy obejmujące: skargi, zażalenia, skargi kasacyjne oraz skargi o przypuszczenia niezgodności z prawomocnym wyrokiem. Obarczone kosztami sądowymi w postaci opłaty stosunkowej są sprawy, których wartość sporu przekracza kwotę 50 tysięcy złotych. Wysokość wspomnianej opłaty stosunkowej wynosi 5 procent od wartości obiektu sprawy, z reguły więcej niż 30 zł i mniej niż 100 tysięcy złotych.

W przypadku trudności w określeniu wartości przedmiotu sporu sąd ustala opłatę tymczasową, która wraz z końcem postępowania zmieni nazwę na opłatę końcową. W trakcie trwania procesu organ sprawiedliwości stara się ustalić wartość przedmiotu pozwu i ustalić wartość opłaty końcowej jak najbardziej zbliżoną do realnej.

Opłaty na rzecz organu sprawiedliwości uiszczamy elektronicznie w postaci przelewu na numery kont dostępnych na stronach internetowych poszczególnych sądów. Istnieje możliwość uregulowania należności gotówką w kasach sądu.

Pracodawca kierujący pozew do sądu przeciw swojemu pracownikowi będzie ponosił koszty związane z postępowaniem wraz z pracownikiem na zasadach ogólnych. Powód w tej sytuacji zobowiązany jest także do uiszczenia opłaty od pozwu w wysokości 5% wartości sporu.

Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net

Previous Wykroczenia nie objęte przedawnieniem
Next W jaki sposób zarejestrować małżeństwo zawarte za granicą?

You might also like

Pomoc prawna 0 Comments

Kto uzyska orzeczenie o niepełnosprawności?

Od 17 lat istnieje ustawa, która omawia zasady pobierania orzeczenia o niepełnosprawności. Tematem do dziś zajmują się zrzeszone zespoły powiatowe oraz wojewódzkie. Kto odbierze taki dokument? Co musi zrobić? Przede

Pomoc prawna 0 Comments

Wszystko o oświadczeniach majątkowych

Według przepisów obowiązkiem każdego działacza samorządowego jest przygotowywanie oświadczenia majątkowego przynajmniej raz do roku. Innymi słowy należy przedstawić posiadane środki, akcje, nieruchomości i inne cenne rzeczy. Po co oddaje się

Pomoc prawna 0 Comments

Kto przejmuje akcje w warunkowym podwyższeniu kapitału spółki?

W statucie spółki akcyjnej można znajdować się zapis dotyczący warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego. Prawo do objęcia akcji przysługuje konkretnym osobom, które muszą wykonać je na zasadach zamieszczonych w uchwale i

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply