W jakich okolicznościach można odmówić składania zeznań?

W jakich okolicznościach można odmówić składania zeznań?

Według kodeksu postępowania karnego wąska grupa osób może skorzystać przysługującego im prawa do nie składania zeznań w postępowaniu karnym. Obowiązku składania zeznań nie mają osoby z najbliższego kręgu oskarżonego, czyli np. małżonek lub małżonka, wnuki, dzieci, dziadkowie, rodzice, rodzeństwo, osoby spowinowacone z małżonkiem oskarżonego, osoba przysposobiona lub osoba będą we wspólnym pożyciu z oskarżonym.

Świadek może odmówić składania zeznań także w przypadku, gdy zeznaje w sprawie, w której jest oskarżonym o współudział w popełnieniu przestępstwa lub dysponuje zwolnieniem z obowiązku składania zeznań z powodu bliskich relacji osobistych łączących go z oskarżonym.

Zeznań można odmówić przed rozpoczęciem pierwszego zeznania w postępowaniu sądowym a zeznania złożone w czasie dochodzenia lub śledztwie nie wpływają na możliwość odmowy zeznań w postępowaniu sądowym. Zeznania wcześniej złożone nie stanowią dowodu w sprawie.

W przypadku, gdy świadek zostanie wezwany do sądu nie może odmówić składania zeznań i żądać odczytania protokołu z zeznań, których udzielił podczas prowadzenia śledztwa. Świadek, któremu może wydawać całkiem bezsensowne składanie zeznań np. półtora roku po tym jak składał swoje pierwsze zeznania i były one bardziej wiarygodne z racji tego, że wszystko miał świeżo w pamięci. Jednak dla sądu ważne są okoliczności, w jakich świadek składa zeznania, ponieważ po upłynięciu jakiegoś czasu od wydarzenia świadek może inaczej interpretować wydarzenie i dostrzegać fakty, których nie dostrzegł za pierwszym razem będąc pod wpływem silnych emocji.

Joanna Walerowicz
www.gazetaprawo.net

Previous Areszt tymczasowy jako środek zapobiegawczy
Next Metody sporządzania spisu powszechnego

You might also like

Prawo karne 0 Comments

Korupcja w Polsce

W ostatnich latach obserwujemy wzrost ilości postępowań sądowych prowadzonych z tytułu podejrzenia o korupcję. Kiedy mówimy o tym przestępstwie? Według ogólnoświatowych statystyk Polska zajmuje 41 miejsce w rankingu ocen nasilenia

Prawo karne 0 Comments

W jakich sytuacjach stosuje się kary porządkowe?

Zazwyczaj kary porządkowe przyznaje się w przypadku próby ominięcia obowiązku zleconego przez sąd lub inną jednostkę państwową. Sankcje karne różnią się i w dużym stopniu uzależnione są od indywidualnej sytuacji.

Prawo karne 0 Comments

Prawa i obowiązki świadka koronnego?

Świadek koronny to osoba, która wyraziła zgodę na przekazywanie informacji istotnych w całym postępowaniu pod warunkiem, że kara zostanie maksymalnie zminimalizowana. Świadek koronny to kluczowa postać w procesach sądowych, posiada

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply