Czy dziadkowie muszą płacić alimenty?

Czy dziadkowie muszą płacić alimenty?

Alimenty są przyznawane w momencie, gdy jeden z rodziców nie zapewnia dziecku bezpieczeństwa finansowego i nie dba o odpowiednie warunki bytowe. Czasami jednak zdarza się, że świadczenia alimentacyjne pobierane są od dziadków? Kiedy sąd może nałożyć taki obowiązek i kogo obowiązuje?

Otóż okazuje się, że alimenty mogą być ściągane od rodzeństwa, a nawet dziadków, jeśli rodzic nie posiada płynności finansowej, tzn. nie posiada stałego zatrudnienia oraz nie otrzymuje wynagrodzenia. Wówczas obowiązek spada na krewnych w linii prostej, czyli w tym wypadku dziadków dziecka lub rodzeństwo osoby wskazanej do opłacania świadczenia alimentacyjnego.

Czasami sąd ustala wyższe alimenty niż jest w stanie zapłacić rodziców. W takiej sytuacji różnica również pokrywana jest z kieszeni krewnych. Teoretycznie jest to dość krzywdzące rozwiązanie, ponieważ obarcza ludzi, których nie zawsze łączą bliższe relacje.

Przyznanie obowiązku opłacania alimentów jest prowadzone na zwyczajnych zasadach, tzn. na podstawie wyroku sądu i podobnie traktowane w przypadku zalegania z płatnościami.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

Previous Znasz swoje prawa jako konsument?
Next Dla kogo zasiłek przedemerytalny?

You might also like

Sprawy rodzinne 6 komentarzy

Zmiany w prawie alimentacyjnym. Nowe regulacje utrudnią życie zalegającym z alimentami

Od 1 lipca dane o dłużnikach, których wyręcza fundusz alimentacyjny, będą trafiać do wszystkich rejestrów dłużników prowadzonych przez biura informacji gospodarczych. Szerszy dostęp do informacji o zaległościach alimentacyjnych sprawi, że dłużnikom trudniej będzie

Alimenty 3 komentarze

Dlaczego dziadkowie muszą opłacać alimenty?

Celem płacenia alimentów jest zapewnienie stabilności finansowej dla niepełnoletniego oraz jego prawnego opiekuna. Zazwyczaj sąd ustanawia je rodzicom, którzy nie uczestniczą w wychowaniu dziecka. Nie zawsze jednak stosują się do

Bezrobotny 1Comments

Alimenty bezrobotnego

Wysokość alimentów zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia jednego z rodziców, który zobowiązany jest do wypłacania świadczenia. Kwota ostateczna jest średnią i może wynosić nawet 70% wszystkich przychodów. Jakie procedury stosowane

1 Comment

  1. kasiek
    19 stycznia, 11:00 Reply
    Z tego co wiem, to dziadkowie muszą płacić alimenty, ale dla mnie jest to nie do przyjęcia, dlatego, że to rodzice powinni to robić.

Leave a Reply