Brak rachunku a reklamacja
Od dawna panuje zasada, że brak rachunku uniemożliwia proces reklamacyjny i gwarancyjny. Okazuje się, że nie jest to do końca prawdziwe twierdzenie i nie znajduje potwierdzenia w przepisach. Jak zatem jest naprawdę?
Otóż ustawa dotycząca praw konsumenta nie mówi nic na temat paragonu jako podstawy do przyjęcia reklamacji. Klient, który dokonywał zakupu może w dowolny możliwy sposób udowodnić sprzedawcy fakt kupna towaru. Przy czym nie określa się jakie metody zastosuje.
Oznacza to, że wymogi stosowane przez sklepy i sprzedawców są niezgodne z zapisami ustawy i łamią podstawowe prawa konsumenta. Rachunek jest tylko formalnym stwierdzeniem dokonania transakcji oraz dowód na to, że klient nabył przedmiot właśnie w tym konkretnym oddziale. Zatem klient może posłużyć się innymi dowodami na zakup towaru.
Wielu sprzedawców korzysta na nieświadomości konsumentów i wymaga paragonu, który tak naprawdę nie jest koniecznością. Działanie takie powinno być odpowiednio karane i zmuszane do zmiany procedur.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Problemy z wynajętym samochodem
Jako konsumenci mamy prawo do składania reklamacji w każdej sytuacji. Jeśli wynajęty przez nas samochód nie spełnia określonych wymogów, powinniśmy zgłosić to wynajmującemu. W innym razie możemy dochodzić swoich praw
Na co skarżą się konsumenci?
Konsumenci w kraju, ale także w Europie, są chronieni całym mnóstwem praw i ustawowych przepisów. Mogą ubiegać się o reklamowanie i oskarżenie jeśli sprzedający w bezwzględny sposób omija unijne ustalenia.
Kto stosuje pozew zbiorowy?
Najważniejszym prawem każdego klienta jest opcja zrezygnowania z zakupu lub zgłoszenia reklamacji nabytego towaru. Nawet jeśli sprzedawca nie chce wysłuchać roszczeń musi to zrobić, bowiem dotyczą go ogólnie obowiązujące normy
1 Comment
orka
10 sierpnia, 14:18